Hogyan lehet tenni a korai iskolaelhagyás ellen? Körkép
Legalább 2500 tanügyi intézményt támogatnak majd az Országos Helyreállítási Tervből az iskolaelhagyás megfékezése végett.
Elsősorban azokat az iskolákat segítik majd intézményenként mintegy 200 000 euróval, ahol a korai iskola elhagyás veszélye fokozott. Vajon melyek lehetnek azok a tanintézmények, azok a vidékek, kik azok a családok, ahol ez fokozottan fennáll? – kérdeztük Kiss Tamás szociológust. Elmondta, bár csökkent a korai iskolaelhagyók aránya Romániában, még mindig másfélszerese az európainak. Az esélyegyenlőséggel, a társadalmi helyzettel függ össze az iskolaelhagyás veszélye. A külföldi vendégmunkások gyerekei, valamint a szegregált körülmények között élő roma gyerekek csoportja a két legveszélyeztetettebb csoport – mondta a szociológus.
Az iskoláknak pályázniuk kellett, eddig valamivel több, mint fele a helyeknek elkelt, de második körben is megszervezik majd a pályázási lehetőséget – mondta el rádiónknak Kallós Zoltán oktatási államtitkár. Az iskolák eddig többek között digitalizálásra, délutáni foglalkozásokra, táborokra, étkeztetésre, sportpályára pályáztak, sokféle tevékenységet vagy felszerelést igényelnek a program keretében.
Közel húsz éve támogat tehetséges, nehéz anyagi helyzetben levő gyerekeket a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület. Segítségükkel sok gyerekből sikeres felnőtt lett. Példájuk azt mutatja: néha elég némi pénz és sok bátorító szó a továbblépéshez. Vajon hogyan érdemes hasznosítani a korai iskolaelhagyásra szánt összegeket? Péntek János nyelvész, akadémikus, az egyesület elnöke rádiónknak elmondta, az iskolaelhagyás három fő oka az, hogy az oktatás, bár jogilag kötelező és ingyenes, valójában nincs így; hogy nagy az oktatási szegregáció, valamint az, hogy nincs kellő felzárkóztatás a rászoruló tanulók számára, éppen ellenkezőleg, sokszor hiányzik a biztatás, bátorítás.
Riporter: Forrai Szerénke.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 március 25, 17:19