„Felszabadított, örömmel töltött el” – jól sikerült ESziK vagy isszák? a színházi világnapon
Három résztvevővel és a projekt koordinátorával beszélgettünk a színházi világnap jegyében szervezett ESziK vagy isszák? után.
Kulisszalátogatással, plakátkiállítással, előadással, az online térben pedig nyereményjátékkal, játékos személyiségteszttel is várta közönségét a színházi világnapon a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Saját tapasztalatból mondhatjuk: sikerrel zárult az ESziK vagy isszák? nevű színházi nevelési program, amelynek különleges találkozóját tartották ezúttal. A programot 2015-ben indították, azzal a céllal, hogy a résztvevők – kisiskolások, kamaszok, egyetemi hallgatók és felnőttek – szociálisan érzékeny színházszeretőkké és -értőkké váljanak, ugyanakkor saját életükben kamatoztassák a színházi előadás és a nevelési program önismereti hozadékát. Az ESziK vagy isszák? koordinátora Kocsis Tünde, akit elsőként arról kérdeztünk, hogy miben volt más számára a mostani alkalomra való felkészülés a korábbiakhoz képest.
Erdélyi Tünde kórházlelkész már sokadjára vett részt a programon. Teljesen kikapcsolódott a tevékenységek során, szinte észrevétlenül telt el a két óra. Mint fogalmazott, bár megoldásra váró gondokkal érkezett, a végére teljesen jól érezte magát, ki is kapcsolta a foglalkozás, de ugyanakkor be is kapcsolta.
Nagy Csilla fizika szakos tanár nagyon szeret játszani, pedagógusként maga is vezet játékokat a diákjaival. Az azonban más, mint a mostani alkalom, ott csak szemlélőként van jelen, most tényleg résztvevője lehetett a játéknak. „Felszabadított, örömmel töltött el” – nyugtázta.
Sztojka Mátyás számára – aki harmadéves biológia szakos hallgató – ez volt az első alkalom, amikor részt vett a programon, úgyhogy előzetesen nem igazán tudta, mire számítson. Mint mondta, terápiás hangulata is volt annak, ahogyan számára ismeretlenekkel megbeszéltek akár személyesebb vonatkozásokat is. Jól érezte magát, másoknak is ajánlja az ESziK vagy isszák?-ot.
Világnapi üzenetében sok fontos dologra rávilágít Peter Sellars amerikai operarendező, kitér például arra is, hogy „a színház az egyenlőség tere. Az emberek, istenek, növények, állatok, esőcseppek, könnyek egyenlőségéé. És az újjászületésé. Az egyenlőség és a mély egymásra figyelés terét az a rejtett szépség világítja be, amelyet a veszély, a nyugalom, a bölcsesség, a türelem kölcsönhatása tart életben.”
Mit emelne ki Kocsis Tünde, vagy hogyan rangsorolná ezeket a fontos gondolatokat, amelyek megjelennek Sellars szövegében?
Riporter: Ferencz Zsolt
Fotók: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Szerkesztő: kristalybea, 2022 március 28, 16:41