Aliyah DaDa – egy film a romániai zsidókról
Csütörtökig, április 9.-ig látható Kolozsváron, a Győzelem moziban Oana Giurgiu: Aliyah Da Da című dokumentumfilmje. A hazai történelmi dokumentumfilmek sorában az egyik leghitelesebb alkotás, amely a romániai zsidóságról, elvándorlásukról szól. A produkció több mint száz év történetét sűríti két órába tömören és mégis érdekfeszítően.
Erdély és Moldva határán, Bákó megyében található egy kis település, Mojnest, amely külföldön is ismertté vált, először is annak köszönhetően, hogy itt született a dadaizmus egyik alapítója, Tristan Tzara, aki azután Párizsban vált elismertté. É nem ismeretlen a település neve Izraelben sem, hisz a 19. század végén Mojnest lakosságának fele zsidó volt. 1882-ben vándorolt ki innen az első nagyobb számú csoport, akik Palesztinában létrehozták a Roș Pina kolóniát. Itt kezdődik Oana Giurgiu dokumentumfilmjének története. Aliyah – annyit jelen mint bevándorlás, visszatérés az őshazába. A film a mojnesti zsidóknak ered nyomába, követi kalandos útjukat Palesztinába, letelepedésüket, szenvedéseiket, kínlódásukat, alkalmazkodásukat az új hazában. Archív felvételek, dokumentumok révén ismerjük meg történetüket, no meg a leszármazottak elbeszéléseiből, akik románul már nem tudnak, néhány itthonról vitt hagyomány azonban még él a családban. Oana Giurgiu napjainkig vezeti a román zsidóság történetét, olyan részleteket tár fel, amelyek mindezidáig nem voltak nyilvánosak. Az adatok zöme nem a hazai, hanem angliai és eldugott izraeli levéltárakból került elő. És mesélnek olyanok is, akik az egykori cionista mozgalom kulcsemberei voltak, akik a zsidók elvándorlásának, avagy Izrael általi megvásárlásának alapemberei voltak a kommunizmus idején.
Szuszámi Zsuzsa összeállítsa
Oana Giurgiu rendezőnek nem sok képanyag állt rendelkezésére. Egyéni módon oldotta hát meg a kérdést: korabeli fényképek, kivágott portrék segítségével meséli el különböző emberek történetét, helyezi el őket a történelem és a világ térképén, néhány archív film-felvétellel támasztva alá az események hitelességét. Ahogy mondta, sok esetben a sors is beleszólt a rendezésbe, és segítséget nyújtott a forgatás során.
Szerkesztő: szuszamizsuzsa, 2015 április 7, 13:32