A gernyeszegi kastély is megújul a turisztikai-kulturális útvonalak által
Jóváhagyták az Országos Helyreállítási Terv részét képező 12 turisztikai-kulturális útvonalon szereplő műemlékek listáját, amely 5 UNESCO világörökségi helyszínt is tartalmaz.
A projekt kezdeményezője, az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, 103 millió eurót költ több mint 300 helyszín népszerűsítésére és 225 épület felújítására.
A 12 útvonal 370 turisztikai látványosságot foglal magába, ebből 225 épületet fel is újítanak. A rendelkezésre álló alapból 5 kastélyt, 5 kúriát, 10 fatemplomot, 5 bojárházat, 5 kolostort, 5 Szent Lászlóhoz köthető helyszínt, 5 római erődítményt, 5 várat, 150 népi építészeti értéket, vagyis hagyományos falusi házat és 30 Duna-deltai helyszínt újítanak fel.
A program a felújítandó helyszínek népszerűsítését is támogatja – mondja Hegedüs Csilla, államtitkár, a program koordinátora. „Kastélyokat, kúriákat, a Szent László utat, fatemplomokat, római castrumokat, hagyományos falvakat fogunk bemutatni a turistáknak, mindezt szervezett formában. Lesz egy országos applikáció, amiben ki tudja választani, hogy mi az, amit szeretne megnézni ezeken az utakon, vagy pedig akár egy régióban” – magyarázta.
A turisztikai útvonalakra erdélyi magyarság számára kiemelkedően fontos helyszínek is felkerültek. Hegedűs Csilla úgy vélte, Erdély nagyon jól pályázott. A felújítandó épületek között található a zsibói Béldy-kastély és a gernyeszegi Teleki-kastély is. Egy-egy kastélyra 4,6 millió eurót költenek.
A kúriák útjára többek között a sándorhomoki Kovács nemesi kúria (Szatmár megye), a Szentkereszty-Bethlen kúria (Kolozs megye) és a micskei Baranyi-Jakó kúria (Bihar megye) került fel.
Hegedüs Csilla elmondta, újdonság a hagyományos gasztronómia útja, így hagyományos ételeken keresztül is bemutatják Kalotaszeget, a Szilágyságot vagy a Körösök vidékét. A Szent László útra Bihar megyéből a bihari vár és a szentjobbi apátság került fel. A nagyváradi vár a várak útján kapott helyet, ugyanezen az útvonalon lesz a torockószentgyörgyi vár és Segesvár is.
A római erődítmények útján a Sebesvár melletti római castrum felújítása is bekerült az országos helyreállítási tervbe.
A hagyományos falvak útja szintén újdonságnak számít, itt magánkézben lévő épületeket lehet majd felújítani, minden faluban nyolc házat. Ennek fő célja a népi építészet értékességének a megmutatása. A falvak között található Torockó, Verespatak és Körösfő is.
Mostanáig az Európai Bizottság nem fogadta azt el, hogy egy civil szervezet kezelésében lévő műemléket felújítsanak, de most sikerült elfogadtatni, hogy egy civil szervezet közjogi értelemben ugyanúgy működik, mint egy egyház, és meg kellene engedni – magyarázta Hegedüs Csilla. Ilyen épületek a maroshévízi Urmánczy-kastély, a gernyeszegi Teleki-kastély vagy a baróti Kálnoky-kastély is.
Az államtitkár szerint nagyon fontos, hogy ezek a felújítások, a turisztikai útvonalak vonzóvá teszik az illető desztinációt. Ez több turistát jelent, a több turista munkahelyteremtést eredményez, illetve piacot a helyi termékeknek.
Bizonyos turisztikai-kulturális útvonalakra nem nyújtottak be elegendő pályázatot, ezért második nyilvános felhívást hirdetnek a beruházásra elkülönített összes forrás felhasználására.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 április 7, 17:47