Mikortól és hogyan lesz duális képzés az egyetemeken?
Az idei egyetemi tanévtől kezdődően a felsőoktatási intézmények is indíthatnak duális képzést (a szakközépiskolákhoz hasonlóan), gazdasági szereplőkkel együttműködve.
A szerdán elfogadott sürgősségi rendelet értelmében, az egyetemek – önállóan vagy társulásban – létrehozhatnak kereskedelmi társaságokat, alapítványokat vagy egyesületeket, középiskolákat, a duális oktatást szolgáló konzorciumokat, az egyetemi szenátus jóváhagyásával.
A duális képzésbe társuló vállalkozók ösztöndíjat adhatnak, ugyanakkorát, mint az egyetem, és ennek ellenében pénzügyi kedvezményekben részesülnének. Aaz ösztöndíjak összege, illetve a fejlesztési befektetések költsége is levonható a profitadóból, és azok a szakemberek, akik a munkahelyi képzést irányítják, mentesülnek a jövedelemadó fizetésének kötelezettsége alól.
Szabó Ödön képviselő szerint eddig a külföldi tőkéjű cégek érdeklődtek a duális oktatás lehetősége iránt.
A BBTE rektorhelyettese, Markó Bálint a Kolozsvári Rádiónak elmondta: bár eddig nem volt kifejezett törvényes keret a duális felsőoktatási képzésre, intézményükben eddig is létezett együttműködés cégekkel, vannak általuk felszerelt laborok is. Szorosabb az együttműködés a kémia, az informatika, valamint a közgazdaság és gazdákodástudományi karon.
Szabó Ödönt Szász Edit, Markó Bálintot Rácz Éva kérdezte.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 szeptember 23, 13:46