Csoma Botond: hatékonyabbá teszi az önkormányzatok működését a béremelés
Döntő házként megszavazta kedden a közalkalmazotti fizetések emeléséről szóló törvénytervezetet a képviselőház.
Azzal a módosítással hagyták jóvá a kezdeményezést, hogy a közalkalmazottaké mellett növelik a polgármesterek, alpolgármesterek, a megyei tanácsok elnökei és alelnökei, valamint a polgármesteri hivatalok dolgozóinak a fizetését is. A szenátus által múlt héten elfogadott tervezetből törölték azt a módosítást, amely az államfő, a kormánytagok és a törvényhozók béremelését tette volna lehetővé. A jogszabályt 168 képviselő támogatta, 79-en ellene szavaztak, négyen tartózkodtak.
A közalkalmazotti fizetések emeléséről szóló tervezet vitáján a Románia Egyesüléséért Szövetség, az AUR és a Mentsétek meg Romániát Szövetség, az USR képviselői bírálták a helyi választottak béremelését, a kormánypártok politikusai pedig azzal érveltek, hogy diszkrimináció lenne, ha nem részesülnének fizetésemelésben. Az AUR elnöke, George Simion felszólalásában elmondta, hogy szerinte a jelenlegi időszak nem alkalmas a helyi választottak bérének növelésére. Az USR-s Oana Ţoiu pedig azzal vádolta a koalíciót, hogy fontosabbnak tartja az amúgy is magasabb bérű köztisztségviselőket a minimálbér alatti jövedelemből tengődő személyeknél. Az USR bejelentette: az alkotmánybíróság elé viszi a helyi választottak béremelését is előíró jogszabályt. Az RMDSZ frakcióvezetője, Csoma Botond szerint a béremelésnek köszönhetően a polgármesteri hivatalokban dolgozó alkalmazottak fizetése is növekedik, ami szerinte hatékonyabbá teszi majd az önkormányzatok működését. Az RMDSZ frakcióvezetőjét, Csoma Botondot kérdeztük.
A sürgősségi rendelet szerint idén augusztustól a közalkalmazottak fizetését emelték meg, november elsejétől pedig a helyi választottak bére is növekszik – szavazta meg a képviselőház. Az elfogadott módosító indítvány szerint a polgármesterek, alpolgármesterek, a megyei tanácsok elnökeinek és alelnökeinek a fizetését a 2019-es helyett a 2021-es országos bruttó minimálbér alapján számolják ki. Ennek részleteiről Csép Éva Andrea parlamenti képviselő nyilatkozott rádiónknak.
A képviselők kedden törölték azt a szenátusban korábban elfogadott módosító indítványt, amely szerint november elsejétől a kormányfőtitkárság, a parlament, a törvényhozási tanács és az elnöki hivatal alkalmazottai mintegy 25 százalékos béremelést kapjanak. Az országban közfelháborodást eredményezett a törvényhozói fizetések emeléséről szóló kezdeményezés, tekintve a jelenlegi gazdasági válsághelyzetet. A törvénytervezet képviselőházi vitája előtt az RMDSZ képviselői ezt figyelembe véve döntöttek úgy, hogy csak az önkormányzati alkalmazottak béremelését támogatják, míg a képviselők és szenátorok fizetésének a 2021-es minimálbérhez igazított újraszámolását nem tekintik prioritásnak
Birtalan Albert összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 szeptember 28, 14:18