Klaus Iohannis szerint nem nőtt Románia biztonsági kockázata
Klaus Iohannis államelnök ismételten elítélte az ukrajnai városok és polgári infrastruktúra ellen intézett orosz rakétatámadásokat. Ugyanakkor azt mondta, hogy jelenleg Romániát tekintve nem nőtt a biztonsági kockázat.
„Tegnap ismét orosz rakétákkal lőttek ukrajnai városokat és polgári infrastruktúrát. Az ilyen támadásokat az egész nemzetközi közösségnek el kell ítélnie, és véget kell vetni az ártatlan civilek legyilkolásának. Partnereivel együtt Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát és az ukrán népet az Orosz Föderáció agressziója elleni küzdelemben” – mondta Klaus Iohannis a Salome Zourabichvili grúz államfővel közösen tartott keddi sajtótájékoztatóján. Arra is utalt, hogy megengedhetetlennek tartja, hogy az orosz támadók egy szuverén és független állam (a Moldovai Köztársaság) légterét használják fel az Ukrajna elleni támadásokra. Klaus Iohannis ugyanakkor kijelentette, hogy a helyzetelemzések nem utalnak növekvő veszélyre Románia esetében.
Grúzia elnöke szintén elítélte az ukrán városok és polgári infrastruktúra elleni orosz rakétatámadásokat. „Ami ott történik, az elfogadhatatlan számunkra és az egész világ számára. Meglehetősen sok tapasztalatunk van Oroszország, a Szovjetunió imperialista politikájával kapcsolatban, és tudjuk, mit jelent az agresszió, tudjuk, mit jelent a megszállás, és tudjuk, mire képes Oroszország; és ez már az agresszió új dimenziója” – fogalmazott Salome Zourabichvili.
A román elnök a megbeszélések során biztosította grúz hivatali kollégáját arról, hogy Románia határozottan támogatja Grúzia függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül, és emlékeztette, hogy Románia a második legfontosabb szerepet vállalja az Európai Unió grúziai polgári megfigyelő missziójában, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a Grúzia elleni 2008-as orosz agresszió által érintett területeken kialakult helyzet monitorozásában.
Klaus Iohannis kijelentette, hogy az elhúzódó konfliktusok Abháziában és Dél-Oszétiában rendkívül káros hatással vannak a regionális biztonságra és stabilitásra, korlátozzák a társadalmi-gazdasági fejlődést, és jelentős nehézségeket okoznak az érintett régiók lakosságának. Ebben az ügyben Románia és az Európai Unió a fenntartható megoldások megtalálását, ugyanakkor Grúzia ellenálló képességének megerősítését szorgalmazza.
Agerpres
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 11, 15:13