A totalitárius rendszereket bemutató múzeumok épülnek
Romániában először építenek a totalitárius rendszereket bemutató múzeumokat.
Az Országos Helyreállítási Terv részeként az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma kilenc emlékmúzeum létrehozását tűzte ki célul. A bukaresti Holokauszt Múzeum és a Râmnicu Sărat-i Csend börtöne finanszírozási szerződését már korábban aláírták, a többire hétfőn került sor.
Bukarestben, Szászfenesen, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben, Marosvásárhelyen, Temesváron, Máramarosszigeten, Nagyenyeden és Rămnicu Săraton lesz emlékmúzeum. Románia az EU-s tagállamok közül egyedüliként foglalta be az Országos Helyreállítási Tervébe az emlékmúzeumok építését. Néhány napja írta alá Hegedüs Csilla államtitkár a kastélyok, várak, római castrumok felújításának finanszírozási szerződéseit is.
Romániában eddig nem voltak a totalitárius rendszereket hűen és kellő alapossággal bemutató múzeumok. Ez egy hatalmas lehetőség arra, hogy épületeket újítsanak fel és használjanak közösségi célokra, de arra is, hogy olyan emlékek, történetek kerüljenek elő a történelmi és kulturális örökségükből, amelyek eddig elzárva voltak a nagyközönség elől. A múzeumok közösségi szükségletet elégítenek ki, empátiát közvetítenek az áldozatok családjai iránt, teret adnak a feldolgozatlan közösségi traumákról való párbeszédnek. Romániában 18 nemzeti kisebbség él, évszázadok óta különböző etnikumok viharos együttélésének helyszíne, eddig mégsem volt zsidótörténeti és holokauszt-múzeum – mondja Hegedüs Csilla. Az államtitkár szerint most már a pályázókon áll a projektek megvalósítása.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 17, 15:11