Kicsoda Rishi Sunak, az Egyesült Királyság új kormányfője?
Rishi Sunak lesz az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, akit ma III. Károly király meg is bízott a kormányalakítással.
A frissen megválasztott kormányfő egyben a brit Konzervatív Párt új vezetője, korábban a pénzügyminiszteri tisztséget töltötte be. Elődje, Lizz Truss múlt héten jelentette be lemondását és távozását a Konzervatív Párt éléről, miután a tory frakció legtöbb tagja ellene fordult az adócsökkentési programja által kiváltott pénzügyi felfordulás miatt.
Az új brit kormányfő eddigi pályáját Birtalan Albert foglalta össze.
Az új brit miniszterelnök, Rishi Sunak a Konzervatív Párt tagja. A 42 éves politikus Southhamptonban született 1980. május 12-én. Egy Kelet-Afrikából a ‘60-as években bevándorolt, brit állampolgársággal rendelkező indiai, középosztálybeli család gyermeke. Apja orvosként, édesanyja pedig gyógyszerészként dolgozott. Az Egyesült Királyság történetének első színesbőrű és hindu vallású, illetve az évszázad legfiatalabb miniszterelnöke. Hite előtt tisztelegve parlamenti esküjét a hinduk szent könyvére, a Bhagavad-gítára tett kézzel mondta el.
Tanulmányait magániskolákban végezte, míg nyaranta pincérként dolgozott egy indiai étteremben. Később a világ élmezőnyébe tartozó egyetemeken szerzett diplomákat: az Oxfordon és a kaliforniai Stanfordon is kiváló eredménnyel végzett.
Politikai pályafutása előtt a pénzügyi szektorban dolgozott: többek között a Goldman Sachs bankcsoportnál, illetve több más alapkezelő társaságnál is megfordult. Az Egyesült Államokban végzett munkája után tért vissza Nagy-Britanniába, és elkezdte politikai karrierjét.
Sunak a brit Képviselőháznak 2015 óta tagja, 2019 és 2020 között Őfelsége Kincstárának, vagyis az Egyesült Királyság pénzügyminisztériumának főtitkári tisztségét töltötte be. Ezt követően 2020-tól kincstári kancellárként vezette a pénzügyminisztériumot, Boris Johnson kormányának harmadik legmagasabb rangú tagjaként.
A politikus a Brexit támogatói közé tartozott, bár nehéz politikai döntésként hivatkozott rá, úgy vélte, az Európai Unióból való kilépéssel Nagy-Britannia szabadabb és sikeresebb lehet. A migrációval kapcsolatban pedig úgy nyilatkozott, hogy: a megfelelő bevándorlás hasznos lehet a briteknek, de szükséges a saját határok ellenőrzése, az pedig csak az Unión kívül érhető el. Sunak elsősorban a szabadpiaci érvek mentén szorgalmazta a kilépést az EU-ból.
Egy tanácsadó visszaemlékezései szerint Sunak sokszor akár éjszakába nyúlóan is dolgozott, de a Guardian országos brit napilap forrásai szerint, Sunak, önbizalma ellenére, előfordul, hogy a politika terén felszínesen és naivan jár el.
A tavalyi év végén a Politico Europe hírlap a kontinens legbefolyásosabb embereiről összeállított éves rangsorában, a cselekvők kategóriában az 5. helyre sorolta Sunakot. Az Egyesült Királyságban a The Sunday Times nevű konzervatív vasárnapi lap a leggazdagabb britekről évente összeállított listáján Sunakot feleségével a 222. helyre sorolta, családi vagyonukat 730 millió fontra becsülve. A kétgyermekes Sunak házaspár angol vidéki birtoka mintegy másfél millió fontot ér.
Sunak egész jól házasodott egyébként. Az Infosys céget alapító N. R. Narayana Murthy lányát, a majdnem egymilliárd dolláros vagyonnal rendelkező Akshata Murty-t vette feleségül. Így ő az egyik leggazdagabb nő Nagy-Britanniában. A brit munkáspárt egy alkalommal a nyilvánosság előtt tárgyalta a házaspár homályos adózási kötelezettségeit.
Népszerűségének köszönhetően már Boris Johnson távozásakor is felmerült Sunak neve lehetséges utódként a miniszterelnöki székben. Liz Truss októberi lemondása után Sunak több mint 100 konzervatív parlamenti képviselő támogatását gyűjtötte be, majd egyedüli jelöltként maradva, eldőlt, hogy ő váltja Liz Trusst a miniszterelnöki székben.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 25, 16:13