Fekete-piros Bogáncs flashmob
Szabadtéri tánccal kezdődött Kolozsváron a harminc éves Bogáncs néptáncegyüttes tíz napos születésnapi rendezvénysorozata. A kolozsváriak gyermek néptánccsoportjában rengetegen megfordultak a három évtized alatt, vasárnap délután mostani és egykori táncosokat vártak a Postakertbe szervezett villámcsődületre. Mintegy háromszázan jöttek el arra a helyszínre, ahol a hatvanas- hetvenes években a városban dolgozó székiek jártak táncolni. Fekete-piros viseletükről, táncukról Kányádi Sándor írt verset.
A posta mögötti parkban szabadtéri tánc volt vasárnap délután, most tíz napig szinte minden napra jut valamilyen táncesemény.
Könczei Csilla oktatója volt az első Bogáncsosoknak. A Kolozsvári Rádiónak elmondta:
„Ez a gyerekegyüttes pont akkor született, amikor Kolozsváron megszűnt a táncház. Legalábbis a nyilvános formájában. Akkor Kolozsváron és más helyen is búvópatakok formájában azért folytatódott az amit hetvenhétben, hetvennyolcban elkezdtünk. Ez nagyjából azt jelentette, hogy házibulik formájában folytatódott az, ami a táncházban történt és iskolai együttesek formájában. Talán ez volt a legkomolyabb, és nyilvánvalóan a leghosszabb életű.”
fekete-piros táncról és a harminc éves Bogáncsról
A kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes elődje, a Brassai Sámuel Líceum Folklórköre 1985-ben alakult Tolna Éva magyar szakos tanárnő kezdeményezésére. A csoport elsőrendű feladata az erdélyi népi kultúra ápolása volt, hogy az iskola diákjai megismerkedhessenek a népzenével és néptánccal. 1990 januárjában az addig „névtelen” Folklórkör felvette a Bogáncs nevet.
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 április 19, 21:57 / actualizat: 2015 május 12, 13:11