FOLKA: megőrizni az értékeket, közben teret adni az új ötleteknek
A FOLKA tervezőcég filozófiája megfigyelni a kontextust, megállapítani az értékeket, beilleszteni az újat a kortárs építészet szellemében. Bokor Milánnal, a FOLKA ötletgazdájával beszélgettünk az 1001 ötletben.
Ha ma beülünk az autóba és végigutazunk Erdélyen találkozhatunk útközben zöld, piros és lila házakkal, tornyocskákkal díszitett épületekkel, környezetüket elnyomó és uraló többemeletes villákkal, polisztirén homlokzatdíszekkel és órmotlan hőszigeteléssel. A globalizáció hatására pedig olyan típusú épületekkel is, amelyek öt-tíz éve még egyáltalán nem voltak jellemzőek a tájainkra. A szakemberek lehet könnyebben megtalálják az értéket egy hagyományos házban, és mi is szépnek találhatunk egy múltszázadbeli parasztházat, de valahogy ha álmaink otthonáról gondolkodunk nem az jut eszünkbe legelőször. Amúgy sem szeretnénk, sőt már nem is tudnánk egy akkoracska térben lakni, mint elődeink.
A hagyományos székely házak, falvak letisztultabb képet mutatnak, mint amit manapság látunk, a FOLKA építészei szerint pedig akkor sem kell a modern építészet nyújtotta előnyökről és kényelemről lemondanunk, ha ilyen típusú házak mellett döntünk, amikor álmaink otthonát tervezzük. A FOLKA tervezőcég filozófiája: megfigyelni a kontextust, megállapítani az értékeket, beilleszteni az újat a kortárs építészet szellemében. Ennek értelmében készítettek hagyományos székely építészet szerinti típusterveket.
Hagyományos és modern építészet összebékítéséről beszélgetünk a mai 1001 ötletben Bokor Milánnal, a FOLKA ötletgazdájával.
A műsor meghallgatható a lejátszóra kattintva,
vagy Spotify-on.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2023 január 7, 16:05