Pillanatképek a kárpátaljai magyarok életéből
Dercenben, Beregszászon, Munkácson, Tiszakeresztúron és Mezőváriban jártunk.
A Kolozsvári Rádióban korábban már igyekeztünk közelebb hozni hallgatóinkhoz a derceni és a beregszászi ingyenkonyhán zajló tevékenységeket, és egyedül élő, idős, beteg emberekhez, nagycsaládokhoz is ellátogattunk. Mint kiderült, nagyon sokat segít ezeknek az embereknek a mindennapi meleg ebéd, s ugyanígy a jó szó is, hogy valaki rájuk gondoskodik róluk, meghallgatja a panaszukat, az örömüket.
A történeteket, amelyeket a nagyközönség elé tártunk, január közepén „gyűjtöttük”, amikor Balázs Attila tordaszentlászlói lelkipásztor vezetésével négy generátort vittünk Kárpátaljára. Mostani összeállításunkban elsőként az ukrajnai háború kitörésének napjára, 2022. február 24-re emlékezünk vissza, majd a tűzharcok sújtotta régiókból érkezett menekültek befogadásáról és az ukrajnai nyelvtörvény rendelkezéseinek következményeiről is szót ejtünk.
A három nap, amit Kárpátalján töltöttünk, igazolta: a béke az, amire már nagyon vágynak az ott élők.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Aki hozzájárulna ahhoz, hogy az életük valamivel könnyebb legyen, csatlakozhat az Erdélyi Református Egyházkerület gyűjtéséhez (EPARHIA REFORMATĂ DIN ARDEAL, BCR CLUJ, RO66 RNCB 0106 0266 0457 0001, SWIFT RNCBROBUXXX, megjegyzés: Donație pentru cetățenii ucraineni afectați de război), vagy az adományokat átadhatja bármelyik református egyházközségnél.
A nehéz helyzetben lévők segítésére napi szinten hangsúlyt fordítanak a kárpátaljai magyarok, ezt bizonyítja a diakóniai munka és a Karitász tevékenysége is. Tavaly, amikor a háború kitörése után megindult a menekültáradat Kelet-Ukrajnából, több településen fogadtak be menekülteket.
Zsukovszky Miklós református lelkipásztortól, a Beregi Református Egyházmegye esperesétől megtudtuk: Dercenben például 16 menekült talált otthonra.
Úgy éreztük, hogy nekünk sem szabad kivonni magunkat abból, hogy befogadjuk a harcok elől menekülő embereket, akik az életüket próbálják menteni. Nagyon sokan segítettek nekünk, és úgy láttam, hogy ebben a szolgálatban nem voltunk egyedül a feleségemmel, hanem mellénk állt a gyülekezet, és igyekezett segíteni jobbá tenni az életüket.
Összeállításunkban Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke is megszólal, akivel a lelkipásztorok felelősségéről, helytállásáról is beszélgettünk.
A lelkészeknek, mint példáknak, akik elöl járnak, akikre felnéznek az emberek, hősiesen és odaadóan helyt kell állniuk, nincs más lehetőség. Háborús időben áldozathozatal nélkül nincs megmaradás. Ugyanakkor az erdélyiek is áldozatot hoztak értünk a sok-sok adományukkal, amellyel már tavaly hozzájárultak az egyházunk életéhez, akár amikor egy perselypénzt adományoztak, amikor a nőszövetség támogatott, vagy amikor lelkészeket támogatnak. Segítették, hogy mi azt érezzük: nem vagyunk egyedül, mert valaki együttérez velünk, imádkozik értünk, áldozatot hoz, hogy a téli sötét hónapokban legyen áramunk.
Szerkesztő: kristalybea, 2023 február 15, 16:09