Költészet és mesterséges intelligencia: az ember hozza létre a szöveg értelmét
Képes-e létrehozni verseket a mesterséges intelligencia, és ha igen milyen mértékben válhat a költők konkurenciájává?
„Berendezhetnénk az IKEÁ-ból a lakásunkat, mégis van, hogy asztalosokkal dolgoztatunk, hogy olyan legyen a bútorzat, amilyet megkívánunk” – ezzel a példával érzékeltette André Ferenc költő, hogy miért nem fogja a mesterséges intelligencia kiszorítani az emberek által létrehozott költészetet.
André Ferenc már használt előző kötetében, a Szótagadóban algoritmusokat: a telefonjában megírt versekhez a T9 szótár javasolt szavakat, így tulajdonképpen egy egész ciklust közösen hoztak létre. “Kísérletnek izgalmas volt, de egy idő után kiszámíthatóvá válik” – emlékezett vissza az akkori alkotói folyamatra. Az új kötetében a saját irodalmi hagyományokhoz próbált visszanyúlni, erről is beszélgettünk.
Mi a különbség az ember és az MI által létrehozott költészet között? Ha nem konkurenciaként tekint a költő a mesterséges intelligenciára, hanem eszközként, akkor hogyan tudja hasznosítani azt?
Újrahallgató beszélgetésünk André Ferenc költővel legújabb kötetéről, a Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról című könyvről és a mesterséges intelligencia költészetre gyakorolt hatásáról.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2023 március 29, 18:23