Káin, békák és a Boszporusz – Sasszemmel
Ezen cikk főszereplője egyik legimpozánsabb ragadozómadarunk, a békászó sas. Aki több szempontból is különleges. Egyrészt vándormadár, ami a ragadozó „szakmában” nem annyira elterjedt gyakorlat, másrészt megrögzött egykéző, mégis viszonylag népes populációja él Romániában. És végül – de nem utolsó sorban! 🙂 – beszélgetőtársam, Daróczi J. Szilárd szívének (egyik) csücske, továbbá hozzá fűződik a Milvus Csoport sikertörténeteinek egyike is.
PORTRÉVÁZLAT DIÓHÉJBAN
A békászó sas, latin nevén Clanga pomarina, „lánynevén” Aquila pomarina, Európa középső és keleti részén honos, telelni Dél-Afrikába vonul.Testhossza 60–65 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 135–160 centiméteres; testtömege 1100–2000 gramm közötti. A két nem egyforma, azonban a tojók nagyobbak. Teljes felnőtt tollazatát 3 éves korban éri el. A vadon élő békászó sas átlag-élettartama nem meghatározott, de a maximumot 26 évre becsülik (Wikipédia).
DEMOGRÁFIA, A MEGLEPŐ
A békászó sas hazai populációja kellemes meglepetésnek bizonyult (jó tudni, hogy ilyen is van), legalábbis az első, tisztázó felmérés pillanatában sokkal nagyobbnak mutatkozván, mint a korábbi becslések.
LAKHELY ÉS NAPI INGÁZÁS
A lakhatási kérdések fontos tényezőt jelentenek az emberi közösségek demográfiai görbéjének alakulásában is, hát még a vadon élő állatok, madarakéban! Tekintettel arra, hogy békászósas-állományunk viszonylag stabilnak mutatkozik, szerepe van ebben a madár élőhelyigényének is? – kérdeztem Daróczi J. SZilárdot.
GASZTROPREFERENCIÁK, AVAGY TESSÉK MONDANI, MENNYIT BREKEG EGY POCOK?
Ha utánaolvasunk a békászó sas étrendjének, látni fogjuk, hogy menüjének viszonylag csekély hányada vartyog. Vagyis a névadásban inkább ezen fogás különlegessége, semmint a gyakorisága játszott döntő szerepet. Pontosan ezért lapozunk most bele étlapjába, hogy pontosabb fogalmat alkothassunk magunknak, mekkora kihívást jelenthet, ha azzal a gondolattal kacérkodnánk, hogy meghívjuk a madarat ebédre :)!
VÁNDORLÁS – A NAGY ÚT CSÍNJA ÉS BÍNJA
Ragadozómadaraink körében ritka a hosszú távú vándorlás mint életstratégia-opció. A békászósas tehát ebből a szempontból kisebbségnek mondható. Ennek az igencsak kockázatdús „választásnak” természetesen megvannak az okai, amelyek első sorban a táplálékforrásokkal függenek össze. Az világos, hogy a kétéltűek, hüllők menüpontja a hideg időszakban kiesik. No de a rágcsálók bizonyos hányada azért elérhető lenne. Szóval mi magyarázza a békászósas évente megismételt nagy útját Afrika déli fertályáig és vissza? – kérdeztem Daróczi J. SZilárdtól.
CSALÁD ÉS REVÍR
A békászó sas viszonylag társaslénynek mondható, vándorlása alatt legalábbis egyértelműen. No de mennyire igaz ez „itthon”, ahol mindennapjait alapvetően a költés, fiókanevelés határozza meg? Mennyire territoriális, vannak-e határkonfliktusok az egyes madarak között, vagy elég kicsi a „népsűrűség” ahhoz, hogy ne tevődjék fel a kérdés?
KÉGLIKÉRDÉSEK
A békászó sas az öreg erdőket, ezen belül is az öreg fákat preferálja, amikor lak-, illetve fészkelőhelyet kell választania. De lássuk, hogy néz ki maga a „lakás” és miből készíti a madár!
CSALÁDMODELL – KÁIN ÉS ÁBEL EGY FA TETEJÉN
Az ivarérettségig, az első párválasztásig éveknek kell eltelniük az ifjú békászók életéből. Ha már minden adott a családalapításhoz, nem vesztegetik az időt hazatértük után, az udvarlás azonnal megkezdődik. A tojó általában két tojást rak, ám ezekből – ha ki is kelne mindkettő – jellemző módon egyetlen fióka éri meg a felnőtt kort. Az idősebbik…
AZ ELSŐ VONULÁS. A RUTIN ADUJÁNAK VISZONYLAGOSSÁGA
Az őszi, tavaszi nagy vonulás komoly kockázatokat rejt. A madarak életét fenyegető helyzetek, események jelentős hányada ezalatt adódik. Kézenfekvő feltételezni, hogy az első vándorút a kockázatosak közül is a legkockázatosabb, hiszen hiányzik még a tapasztalat. Nem kevésbé igaz, hogy számos helyzet az öreg madaraknak is új, vagy egyszerűen nem ad esélyt az ismétlésre, túlélhetetlen…
EMBER ALAKÍTOTTA KÖRNYEZETBEN – „A JÁTSZMÁBAN NYERNI NEM LEHET, KISZÁLLNI TILOS, DÖNTETLEN NINCS”
A Milvus Csoport két alapos populáció-felmérést is végzett a békászó sasokat illetően. A kettő között tíz év telt el. Meglepő módon, számottevő népességcsökkenés nem mutatkozott. Vajon hogy lehet ez, amikor a madarakat sem reprodukciós ráta sem kedvező környezeti változások nem segítik? Hogy áll védelmük itthon?
SZUBJEKTÍV ZÁRSZÓ: BÉKÁSZÓ SAS SZÍVCSÜCSÖKBEN
Valahol a bevezetőben említettem, hogy „a” békászó sas nem csupán kutatási téma, szakmai kihívás és feladvány Daróczi J. Szilárd elméjében, kiváltságos, fenntartott helye van a szívében is. Ennek pedig története van.
interjú, webcikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2023 május 30, 18:08 / actualizat: 2023 május 31, 11:21