Sajtóklub: A Tinder-csalótól az óborhamisító szélhámosig
Ismét világraszóló, zseniális szélhámosságokról beszélgettünk Furdek Tamással.
Ígéretünkhöz híven folytattuk és ezúttal be is fejeztük a világraszóló, zseniális szélhámosságoknak szentelt trilógiát, Furdek Tamás mérnökkel.
Szó volt a magát milliárdosnak kiadó Tinder-csaló, Shimon Hayut észbontó sikereiről, az óborhamisító Rudy Kurniawan elképesztő karrierjéről, Anna Delvey társasági csalóról, akinek szinte hihetetlen kalandjairól a Netflix sorozatot készített, és röviden a James Bond-filmbe illő Theranos botrányról is.
Anna Delvey (vagy valódi nevén Anna Sorokin) az úgynevezett társasági csaló kategóriájába tartozik, aki a 2010-es években magánszemélyeket, bankokat és hoteleket vert át (azaz károsított meg) és több százezer dollárt csalt ki az ismerőseitől.
2017. október 3-án tartóztatták le, nagyértékű lopás és csalás gyanújával, amikoris történetesen Kaliforniában, a Malibu Passage-ban, egy szenvedélybeteg kezelő intézményben töltötte a napjait luxus körülmények között (természetesen a legcsekélyebb fizetség nélkül).
2019 márciusában ítélték négy év börtönre, 24.000 dollár pénzbírságra és közel 200 000 dollár visszafizetésére is kötelezték.
A Netflix sorozatot készített a kalandjairól, amiért állítólag 320 000 dollárt fizett neki. Ebből tudta kiegyenlíteni a bírósági ítéletben szereplő összegeket. Amiről – mármint az ítéletről – egyébként azt mondta, hogy semmit nem bánt meg és nem is érzi magát bűnösnek. Egy kicsit úgy viselkedett, mint egy “XXI. századi Robin Hood”.
Elképesztő történet a Shimon Hayuté is, aki – Simon Leviev álnéven – a Tinderen ismerkedett meg különböző hölgyekkel, akiknek bemesélte, hogy ő gazdag gyémántkereskedő, aki rengeteget utazik. Némi kezdeti elbűvölés után (egy-két napos kiruccanások magánrepülővel, exkluzív hotelek, vacsorák stb.) átváltott „távkapcsolat” üzemmódba, alig lehetett elérni, nagyon ritkán találkozott a kiszemelt nőkkel, viszont egy idő után váratlanul bejelentkezett a világ különböző pontjairól és kétségbeesetten panaszolta, hogy az ellenségei – a gyémántbiznisz már csak ilyen – az életére törnek, nagy veszélyben van és csak úgy tud megszabadulni, ha most azonnal kifizet 40-50 000 dollárt. A befolyása alatt levő és amúgy jóhiszemű nők boldogan ajánlottak fel és utaltak át neki számottevő összegeket, hogy megmentsék a kedvesüket a szorult helyzetéből.
2019-ben végül elfogták és hamis útlevélhasználat (meg a régebbi apró csalások miatt) 15 hónap börtönre ítélték Izraelben, de öt hónap után (jó magaviselete miatt) kiengedték és az ítéletben szó nem volt a nők átveréséről. 2022-ben A Tinder-csaló címmel dokumentumfilm készült viselt dolgairól, ám a Sajtóklubban olyan dolgokról is szó esett, amelyek a filmből kimaradtak.
Ha további részletekre kíváncsi, hallgassa meg a június 12-i, hétfő délutáni élő műsor szerkesztett, kissé rövidített változatát!
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2023 június 13, 13:42