Ugyanaz, de mégis más: Sinkó Kalló Katalin Kalotaszegi nagyírásosa
Termékenység-varázslás, gazdagság, szerelem: ez mind varázsolható a kalotaszegi nagyírásos mintáit felhasználva – állítja Sinkó Kalló Katalin, aki több mint 40 év után újra kiadta gyűjteményét.
A Kalotaszegi nagyírásos gyűjtemény 1980-ban jelent meg először, és Sinkó Kalló Katalin azóta is azon dolgozott, hogy újra kiadhassa, kibővítve mindazzal, amit akkor nem tudott beleírni. Az új kiadást már bemutatták Kolozsváron, és a könyv kapható Bánffyhunyadon vagy a szerzőnél, Magyargyerőmonostoron.
Hogyan segítenek minket az írásosban fennmaradt ősi motívumok, és miben más a mostani kötet, mint a korábbi? Ezekről is beszélgetett Sinkó Kalló Katalinnal Rácz Éva. A beszélgetésből korábban már közzétettünk egy részletet, az alábbi lejátszóra kattintva a teljes hallgatható meg.
*
Az írásos minták kedvelői szeptember végéig még megtekinthetik a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeumban a Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka emléke előtt tisztelgő kiállítást. Bár termékeny tollú író volt, az utókor elsősorban a kalotaszegi háziipar megteremtőjeként tartja őt számon. A kiállítás kerámiákat, viseletdarabokat, lakástextileket, írott és fotódokumentumokat egyaránt bemutat. Megismerteti velünk azt a nőt, Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkát aki a tehetségét, kivételes teherbírását, szervezői képességét is szülőföldje javára kamatoztatta. Ugyanakkor felvillantja Kalotaszeg 19. század végi népművészetét.
Szerkesztő: kristalybea, 2023 augusztus 30, 18:19