Donát 160: Kié lett a kalamáris? – 4. Versverseny Gála
A 4.Versverseny díjkiosztó Gáláját a kolozsvári Bulgakov Kávézóban szervezte meg a Kolozsvári Televízió „Erdélyi Figyelő” című műsorának csapata. Így lazább forgatókönyv szerint, inkább barátságos, mint ünnepi hangulatban zajlottak az események. A werkfilmen jót derültünk, a költőkkel, színészekkel folytatott beszélgetést kíváncsian figyeltük. Zenei pillanatokban is bőven volt részünk, hiszen Szép András zongorázott, Marosán Csaba, Laczkó Vass Róbert és Vindis Andrea pedig énekelt. A Versversenyt lájkolók között a Magvető Kiadó gyönyörű, irigylésre méltó könyvcsomagjait sorsolták ki.
A Versversenyben mindig 11 költemény szerepel, 11 kolozsvári színész előadásában. A költeményeket irodalmi szaklapok javasolják, mindig az előző években megjelent versekből alakul ki a végleges jegyzék.
Idén André Ferenc, Dimény-Haszmann Árpád, Fekete Vince, Ferencz Imre, Karácsonyi Zsolt, László Noémi, Lőnhárt Melinda, Muszka Sándor, Orbán János Dénes, Varga László Edgár és Varga Melinda versét lájkolhatták az érdeklődők az Erdélyi Figyelő Facebook-oldalán. A verseket kezdetektől fogva a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészei mondják el, ők egy-egy rövid, a versek hangulatához illő történetnek is szereplői.
Idén André Ferenc „Babadal” című verse lett az első helyezett, amely a Látó folyóiratban még „Dudorász” címmel jelent meg. Előadta Marosán Csaba színművész. Második lett Ferencz Imre „Epilógus”-a, amelyet Laczkó Vass Róbert mondott el. Harmadik helyezett Dimény-Haszmann Árpád „Egy ház” című verse, amely Váta Lórándnál talált gazdára.
A befutók díját, a tollat és kalamárist ezúttal is Lőrincz Gyula képzőművész készítette. A kalamárisba nem tintát, és tavalyhoz hasonlóan nem szilva pálinkát, hanem teát töltöttek. Ki tudja, hamarosan talán teaízű kortárs költeményeket fognak merített papírra körmölni erdélyi verselőink.
Ez volt az első év, amikor többen is megkérdőjelezték a rangsorolás igazságos voltát. Hiszen előnyben van az, akinek sok az ismerőse a Facebook-on, aki nem restelli megosztani a versét, szereplését. Azt azonban le kell szögeznünk, hogy a Versverseny elsődleges célja, hogy közelebb vigye az emberekhez a verseket, hogy időt áldozzanak egy-egy költemény elolvasására, meghallgatására. Az eredmény természetesen relatív, de nem arra tevődik a hangsúly. Mit gondol a következő kiadásokról az ötletgazda, Víg Emese televíziós szerkesztő? Azt már a díjkiosztón határozottan kijelentette, hogy nem szeretné abbahagyni a Versverseny megszervezését.
Idei nyertes, amint már említettük, André Ferenc és Marosán Csaba, a „Babadal” című verssel. André Ferencet sokan szlemmerként, a két évvel ezelőtti bajnokság nyerteseként ismerik, holott verseket is ír. A „Babadal” például eleve versnek íródott, vagy szlemnek, csak nyomtatásban is szépen megállja a helyét? – André Ferencet hallják.
Közvetlenül a Versverseny díjkiosztó Gálája előtt Lövétei Lázár László költő klasszikusokhoz való viszonyulásáról hallgattunk meg egy érdekes beszélgetést. Arany János volt a fő téma, akiről Lövétei számos esszét is írt, de szóba kerültek más nagyjaink is. Kikhez szeret visszanyúlni André Ferenc, a huszonéves csíkszeredai költő?
Versverseny jövőre is lesz és mi ugyanolyan lelkesen fogjuk lájkolni a kedvenceinket, mint eddig.
A teljes műsor, szerkesztő: Gergely Zsuzsa
Fotók: Dimény-Haszmann Árpád, Dimény-Haszmann Orsolya