Torockói minták újragondolt felhasználása
A Fehér megyei Torockót régen a vasérc megművelése tette ismertté. Az utóbbi években már sokkal inkább egy olyan fesztivál viszi el a hírét, amely nevében is megörökíti, hogy ott kétszer kel fel a Nap. Mármint először kivilágosodik, majd később a Székelykő mögül a Nap is előbújik.
Elég ismert a falu jellegzetes viselete, és a bútorfestés motívumai is felismerhetők még itt-ott, ma már szuveníreken, néha hűtőmágneseken is. Persze, aki ennél mélyebben is megismerné a környéket, megnézheti a helyi múzeumot, ahol láthatók a régi, hagyományos mesterségek eszközei, valamint a viseletek és a kézimunkák. Ez utóbbiak között van rámán varrott és keresztszemes – az utóbbi nem is akármilyen: nevezik azt dupla keresztszemnek, folyókeresztszemnek is.
A Kolozsvártól egyórányi autóútra lévő településen indította el kézműves műhelyét a Duna-ház, hogy emlékeztessen: a régi, hagyományos motívumok akár mai használati tárgyainkon is jól mutatnak, kellően díszítenek. Ebben járt elöl a torockói származású, Kolozsváron élő Kardos Zsuzsanna, aki szereti is, varrja is a torockói szálán varrott keresztszemest.
És most – elég rövid idő alatt – át is adta tudása egy részét a varrásról és a minták alkalmazásáról. Így készültek el néhány hétvégi találkozás ideje alatt a régi mintákkal díszített szatyrok, tolltartók és karácsonyfadíszek is. És közben egy interjú is készült Kardos Zsuzsannával.
Beszélgetőtárs és fotók: Rácz Éva
A torockói varrások mintakincsét F. Halay Hajnal és Szentimrei Judit gyűjtése nyomán, Szabó Zsolt szerkesztésében adta ki a Kriterion Könyvkiadó, 1997-ben.
Szerkesztő: kristalybea, 2023 december 20, 17:36