Ha megnövök, művész leszek? – kultúra napi séta kolozsvári iskolákban
Kolozsvári belvárosi iskolákba vezetett az utunk a magyar kultúra napja apropóján.
Honnan és milyen batyuval indulnak el a jövő művészei, milyen készségeiket fejlesztik kellőképpen még azelőtt, hogy egyetemre beiratkoznának? Többnyire ezek a kérdések vezéreltek, amikor betértünk egyik-másik oktatási intézménybe, ehhez kapcsolódva pedig arra is igyekeztünk rákérdezni, hogy milyen eseményekkel készülnek ebben az időszakban, akár szélesebb körökben is megmutatva az iskola falain belül zajló tevékenységek eredményeit.
Az Apáczai-líceumban évtizedek óta kiemelt figyelmet kap a képzőművészeti vonal. Bár 2016 novemberében kénytelenek voltak megszüntetni az akkor 16 fős képzőművészeti osztályt, a rajz továbbra is szorosan kapcsolódik az iskola identitásához.
Vizi Katalin 2020 márciusa óta dolgozik itt rajztanárként, kollégájával, Koncz-Münich Andrással egyetemben folytatva a Székely Géza képzőművész, rajztanár által teremtett és hosszú évtizedeken át fenntartott hagyományt. Köztudott, hogy egy-négy osztályban a tanítók foglalkoznak a gyerekek rajztanításával, de hogy mi következik ezután, egyáltalán milyen lehetőségeket kínál a rendszer a magyar tannyelvű iskolákban, és konkrétabban az Apáczaiban, arról Vizi Katalint hallják.
Az Apáczai után következzék a Báthory István Elméleti Líceum. A Báthory Klubgalériában két fontos esemény is találkozik mostanság, a román kultúra napja és a magyar kultúra napja. Hamarosan erről a tárlatról is részletesebben beszél M. Lovász Noémi képzőművész, rajztanár, de előbb arról, hogy a jelenlegi keret mit enged meg a rajztanításban. M. Lovász Noémi korábban az Apáczaiban tanított.
Szép és jó az, hogy már az általános iskolában elkezdődik a diákok művészeti nevelése, hiszen ez a képességeik fejlesztésében és az önkifejezésben is sokat segíthet, de azért sötétebb oldalai is vannak az összképnek. M. Lovász Noémi képzőművészt, rajztanárt idézve „bár a képzőművészeti oktatás hiánypótló, és maga a tantárgy is olyannak kellene lennie, ami a mai rohanó világban egyfajta terápiás és fejlődési lehetőséget nyújt a diákoknak, a rajzórákkal szemben van egy nagyon erős előítélet a társadalomban”. Milyen korábbi események, történések erősítik ezt a tapasztalatát?
A Brassai-líceumban Kósa Mária igazgató beszélt a náluk zajló művészeti oktatásról.
Következő állomásunk a Kolozsvári Református Kollégium, ahol szép hagyománya van a kóruséneklésnek, és annak is, hogy a diákok különböző alkalmakkor az iskola falain kívül is megmutatkoznak. Antal Zsuzsanna zenetanárral jóformán természetes volt, hogy kiemelt figyelmet szenteltünk az iskola büszkeségének, a kórusnak. Antal Zsuzsanna egyébként tíz éve végzett a kollégiumban.
A Református Kollégiumtól sétáljunk most el a Farkas utcai református templomig, ott pedig kanyarodjunk be balra. Az Apáczai-líceumban találjuk magunkat ismét, és most már a színpad világához is közelebb lépünk. Bizonyára többen hallottak már tájainkon az Apáczai vegyeskarának előadásairól, amilyen a Mozart!, A dzsungel könyve, a Hair, vagy éppen a Szép nyári nap volt. Az iskola kórusa, Szabadi Ildikó vezetésével 2014 óta viszi színre a magyar és a nemzetközi musicalirodalom népszerű darabjait.
Az apáczais diákok tavaly szeptemberben musical-koncerttel kedveskedtek a közönségnek a Zeneakadémia dísztermében; az Osrick Egyesület és az Apáczai musical együttműködésében készült előadás koreográfusa Jakab Melinda volt, zenei vezetői pedig Szabadi Ildikó és Zsigmond László. Ez a történet íródik most tovább húsz nap múlva, február 11-én délelőtt 11 órától, ezúttal a Kolozsvári Magyar Operában.
A jegyek már két hete elfogytak, ez is bizonyítja, hogy különösebb népszerűsítésre nincs szüksége az előadásnak. De mi azért kíváncsiskodtunk kicsit a kulisszák mögött jelenleg is zajló munkálatokról. A szószóló szerepét Fall Dóra és Gecse-Borgovan Egon vállalta.
Az interjúkörútról hazafelé tartva, péntek délben a buszon találkoztunk következő alanyainkkal. Egyikük a nagymamája kezét fogta, a másik meg egy eléggé izgalmas rajzot tartott a kezében, rajta valamiféle figurával. Volt kedvük picit beszélgetni is, úgyhogy leszálltunk a buszról a Mărăști téren, s Tamástól elsőként a figura kilétéről érdeklődtünk.
Tamás és Noé 8 éves, mindketten másodikosok a Brassaiban. További sok sikert kívánunk nekik, álmaik megvalósulását, akár a művészetek útjain is!
Sétavezető: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2024 január 22, 12:31