Mi a jelentősége Svédország NATO-csatlakozásának?
A török parlament plenáris ülése kedd este jelentős többséggel megszavazta Svédország NATO-csatlakozását.
Az erről szóló jegyzőkönyvet még a török elnöknek is alá kell írnia, illetve a török hivatalos lapban is közzé kell tenni ahhoz, hogy hatályba léphessen. A svéd miniszterelnök a szavazás eredményére reagálva kijelentette, hogy hazája egy lépéssel közelebb került a NATO-tagsághoz.
Utolsó tagállamként csak Magyarország nem ratifikálta még a svédek csatlakozását, de a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor arról írt az X, korábban Twitter közösségi médiás felületén, hogy a magyar kormány támogatja Svédország NATO-tagságát. Hangsúlyozta: továbbra is szorgalmazni fogja, hogy a Magyar Országgyűlés szavazza meg Svédország csatlakozását és az első adandó alkalommal zárja le a ratifikációt. A szerdai török beleegyezést követően Orbán Viktor találkozóra invitálta a svéd miniszterelnököt, aki a mai nap folyamán úgy válaszolt, egyetért azzal, hogy hasznos lenne az erőteljesebb politikai párbeszéd a két ország között, és egy mindkettejüknek alkalmas időpontban Budapesten is tárgyalhatnak, ugyanakkor alkalmuk lesz február elsején Brüsszelben is találkozni.
Svédország NATO-csatlakozásának jelentőségéről, illetve a török és a magyar felek álláspontjairól Ady András külpolitikai elemzőt kérdezte Birtalan Albert.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 január 25, 16:58