Sajtóklub: Hol jobb diáknak és tanárnak lenni?
Romániában, Magyarországon vagy Németországban jobb diáknak lenni? Dr. Balogh F. András professzor mindhárom országban tanít, vele beszélgetett – más érdekes „multikulturális” témákról is – Mihály István.
Hol jobb diáknak illetve tanárnak lenni, Romániában, Magyarországon vagy Németországban, és miért? Milyen hátrányokkal párosulnak az irigyelt előnyök? Miben vagyunk mi jobbak?
Hogyan alakultak az egymásról alkotott nemzeti sztereotípiák, előítéletek az elmúlt 34-35 évben, hogyan látnak minket a németek 2024-ben? Mennyire „bebetonozottak” ezek a (pozitív vagy inkább negatív) előítéletek, illetve milyen gyorsan, s minek föggvényében, minek a hatására változtak, változnak?
Multikulturalitás szempontjából miért teljesít sokkal jobban Kolozsvár, mint például München? Miért nagyobb a német diákok önbizalma, mint a magyaroké?
Többek közt erről beszélgettem a Sajtóklubban dr. Balogh F. András egyetemi professzorral, aki Budapesten, Kolozsváron és Münchenben is tanít, s egyik szakterülete az imagológia, vagyis a másságkép, a nemzeti sztereotípiák kritikai elemzése, s ugyanakkor a régi német irodalommal, a magyar–német irodalmi kapcsolatokkal is foglalkozik. Több kötet szerzője, a legismertebb talán a 2011-ben megjelent Herta Müller útja a Nobel-díjig című kismonográfia.
A lejátszóra kattintva a február 26-i, hétfő délutáni 55 perces műsor kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2024 február 27, 15:18