Minél kevésbé ideális a környezet, annál pikánsabb az építészet
De létezik-e egyáltalán ideális környezet? És mi teszi érdekessé a tervezői folyamatot? A kolozsvári Tektum tervezőiroda tett elénk egy fehér lapot, ezen próbáltuk megrajzolni az építészet jelenlegi kihívásait.
A Tektum építészeti iroda 2005 óta működik, fontos számukra, hogy az általuk jegyzet épületek összhangban legyenek környezetükkel, de az is, hogy terveikkel változást idézenek elő. Olyan épületek köthetőek hozzájuk, mint a Házsongárdban nemrég átadott lutheránus kápolna, a frissen befejezett Gyalui várkastély, vagy éppen a marosvásárhelyi Caritas központ, és természetesen számos lakóház.
Az iroda 2021-ben új székházba költözött, amelyet teljes egészében ők terveztek. Az épület különlegessége, hogy egyik oldalát az egykori későközépkori városfal nyugati szakaszának maradványa alkotja, amely ugyan fokozott kihívások elé állította a tervezőket, mégis megérte a vállalni azokat. Tóthfalusi Gábor építész és csapata tulajdonképpen újra láthatóvá tette az egykori városfalat, annak feltételezhetően római kori részletével együtt. A mellé tervezett épület alázattal viszonyul a falhoz, és a későbbi építet környezethez is. A külső burkolatot képező tégla például harmonikusan idomul a környezetében található tűzfalakhoz. A Tektum építészeti iroda székháza tükrözi mindazt, amit az ott dolgozók képviselnek.
- Hogyan tették láthatóvá az egykori városfalat, milyen kihívások elé állította annak léte a székház tervezőit?
- Milyen kihívások elé néz a mai építészet?
- Miért lehet izgalmas egy tervezőnek, műemlékvédelmi épületeket újraalkotni, ahol fontos az elődök elképzeléseinek tiszteletben tartása?
Tóthfalusi Gáborral a Tektum építészeti iroda vezetőjével beszéglettünk az 1001 ötletben. A műsor újrahallgatható a lejátszóra kattintva,
vagy az 1001 ötlet Spotify-csatornáján.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2024 február 29, 14:26 / actualizat: 2024 május 24, 12:01