Vissza a jelenbe – Magyarbikal régen és ma
Új koncepció az idén 70 éves Kolozsvári Rádióban: a sokezer felvételt őrző szalagtárból ihletődve, kiválasztottunk helyszíneket, ahol elődeink már jártak. Most visszamegyünk, és megnézzük, mi lelhető fel az akkor bemutatott helyzetekből, kikkel találkozunk ma ugyanott, 30 vagy 50 évvel később.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 március 21, 11:19 / actualizat: 2024 május 4, 16:21
A kalotaszegi Magyarbikalon Miklós-Pataky Georgina 1992-ben beszélgetett Ferencz Miklós tiszteletessel, aki akkor már 22 éve szolgált a Bánffyhunyadhoz tartozó magyar faluban. Az egykori szerkesztőt idézve „gondozza kis gyülekezetét, a templomot, amely gyarapodó falumúzeumnak is otthont nyújt, gazdálkodik, ugyanakkor bánffyhunyadi városi tanácsosként tetemes részt vállal magára a térség gazdasági-társadalmi gondjaiból. Önzetlenül munkálkodik Magyarbikal anyagi, szellemi felemelkedésén.”
A jelenlegi helyzetet és az azóta eltelt időszak fontosabb történéseit Szabó Mihály lelkipásztorral tekintettük át, aki 2011-ben érkezett meg Magyarbikalra – a feleségével és kilenc hangszerrel, és már akkor hozzáfogott a zeneoktatáshoz. Kezdetben 10-12 helybéli gyermek volt csak, aztán nemsokára duplázódott a létszám, és a környékről is elkezdtek bejárni, olyan is volt, hogy egyszerre tíz településről. A Magyarbikali Gyermek/Ifjúsági Zenekarban 13 év alatt mintegy 170-en fordultak meg, 9 tábort tartottak, és az adventi Ghymes-koncerteken voltak egyszerre a legtöbben a színpadon, körülbelül ötvenen.
Honnan jön és vajon merre tarthat ma Magyarbikal? Összeállításunk erre kereste a választ.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt, a sorozat házigazdája: Rácz Éva