Kétszáz négyzetméter freskó a felújított széki templomban
Felújított templomukban konfirmálhattak az elmúlt hétvégén a széki fiatalok. A 12–13. századi templom nagyszabású restaurálása tavalyelőtt kezdődött, és idén június 19-én kerül sor a hivatalos átadásra.
Széken hagyományosan húsvét előtt konfirmálnak a gyerekek, ezért mindenki azt szerette volna, ha már márciusban eljutunk ide, azonban, tekintettel a téli időszakokra, s arra, hogy hihetetlen mennyiségű és csodálatos minőségű falképet kellett helyreállítani, versenyfutás volt az idővel, s így, a székiek örömére, sikerült pünkösd előtt befejezni – mondta Makay Dorottya építőmérnök, a felújítást vezető szakember a Hangolóban.
Már a kétezres évek elején világossá vált, hogy a templomot haladéktalanul fel kell újítani, hiszen részben használhatatlanná és veszélyessé vált. 2009 januárjában pályázatot nyújtottak be az Észak-Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökséghez, s hosszas huzavona után végül 2013 januárjában írták alá a támogatási szerződést.
Kós Károly segített vagy rontott a templomon?
A templom képe, ahogyan azt ma ismerjük, Kós Károlynak köszönhető. Köszönhető vagy pedig ő rontotta el – ez egy jó kérdés – mondja Makay Dorottya. Kós beavatkozása előtt egy, az épület hossztengelyébe helyezett nyugati toronnyal rendelkezett a templom, amelyet egy gótikus jellegű fedélszerkezet fedett, tehát egészen másként tárult a látogatók elé ezelőtt mintegy 70 évvel. 1947-ben felmerült annak a lehetősége, hogy lebontják a templomot, mert túl kicsi. Hogyha ezt a szempontot figyelembe vesszük, akkor Kós Károly nem elrontotta, hanem megmentette a templomot, ugyanis hozzáépítve az északi mellékhajót, ahol a legénykarzat kap helyet, gyakorlatilag megduplázta a férőhelyek számát. Két pillérköznyi részt lebontott az eredeti középkori templomból, de minden egyebet megmentett. Kós összeveszett a széki atyafiakkal, ezért nem követte végig a helyreállítást.
Fotók: Solyom Zsolt
A falfestmények és Kelet-Európa legértékesebb ülőfülkéje
Tudni lehetett, hogy a templomban rengeteg falkép van, mi mintegy 150-160 négyzetméterre számítottunk, végül elértük a közel kétszáz négyzetméter helyreállított falképet – mondta Makay Dorottya. Ez négy különböző periódusból származik, a legrégebbi egy 12. századi pirosas-sárgás festés. A legizgalmasabb egy ülőfülke, Kelet-Európa legértékesebb ilyenfajta műkincse. Csak sejteni lehetett, hogy létezik, aztán kiderült, hogy festett fülke, amelyet faragott kőelemek kereteznek.
Hogyan fogadták a református székiek a freskókat?
Nem vagyunk katolikus templom, nem múzeumot szeretnénk, hanem templomot – mondták korábban néhányan a helybéliek közül. Sallai Márton lelkész viszont naponta kint volt az építőtelepen, ő megértette az évszázados templom fontosságát, s ezt közvetíti a közösség felé is. Úgy érzem, hogy most már elfogadják, és lassan büszkék is a hatalmas értékekre, amiket ez a templom hordoz – tette hozzá Makay Dorottya.
Makay Dorottyával Forrai Szerénke beszélgetett
Szerkesztő: forrai.szerenke, 2015 május 19, 13:52 / actualizat: 2015 június 8, 18:44