Sajtóklub: A ’89-es forradalom “rejtélyei”
Lönhart Tamás történésszel és Krajnik Nagy Károly közíróval beszélgettünk.
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2024 december 3, 11:04
Mi történt 1989 decemberében Romániában a legújabb kutatások tükrében: népfelkelés? forradalom? államcsíny? Vagy inkább a három együtt, illetve egymás után? Mi az, amit az elmúlt években sikerült tisztázni az akkori zavaros események hátteréről, és miért maradnak homályban még ma is bizonyos lényeges tények, összefüggések? Miért a december 22-i hatalomátvétel után vált igazán erőszakossá, véressé a forradalom és kik voltak a terroristák?
A forradalom ügyének vádirata, a 12 kötetes, 3280 lapot tartalmazó dokumentum szerint 1989. december 22. és 30. között mintegy 12 millió 600 ezer töltényt lőttek ki Romániában, s 1142 ember halt meg, többségük a Nicolae Ceaușescu elmenekülése után.
Az ügyészek szerint Ion Iliescu és bűntársai 1989 decemberében, a diktátor elűzése után rémhírkeltéssel provokáltak ki fegyveres összetűzéseket. Hol tart ez a per, és mikor születhet ítélet?
Többek közt erről beszélgettem dr. Lönhárt Tamás történésszel, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Karának docensével és Krajnik Nagy Károly közíróval, nyugalmazott közéleti újságíróval, az Anno Domino 89 című könyv szerzőjével.
A lejátszóra kattintva a december 2-i, hétfő délutáni 55 perces élő műsor szerkesztett, kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István