Frunda: már nem lehet érvényteleníteni az első fordulót
A törvény nem ír elő olyan lehetőséget, hogy az alkotmánybíróság korábbi, végleges döntését bármelyik intézmény előtt meg lehetne támadni, beleértve az Alkotmánybíróságot is - mondta az ügyvéd.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 december 6, 13:23 / actualizat: 2024 december 6, 16:07
Három intézmény és Cristian Terheş független képviselő kérte csütörtökön az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését az Alkotmánybíróságtól. A testület közleménye szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetemtől (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézettől, a Calea Europeană kiadványtól.
Az Országos Közigazgatási és Politikatudományi Iskola (SNSPA) felhívást intézett a Nép Ügyvédjéhez, Renate Weberhez, kérve, hogy az ombudsman eszközölje ki az alkotmánybíróságnál az első elnökválasztási forduló érvénytelenítését. Az Országos Közigazgatási és Politikatudományi Iskola arra hivatkozva kéri az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt megsértette az alkotmány 81. cikkelyét. Kampánya „nulla lejbe” került bevallása szerint, így kérdések merülnek fel a finanszírozási forrásokkal kapcsolatban, és felmerül a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy a lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve, azzal a céllal, hogy torzuljon választási folyamat megítélése, és olyan szavazási eredmények szülessenek, amelyek nem tükrözik a választók valós akaratát – áll a SNSPA közleményében.
A Kolozsvári Rádiónak adott interjújában Frunda György ügyvéd kifejtette, hogy az államelnök-választás első fordulóját nem lehet érvényteleníteni, hiszen az alkotmánybíróság már felülvizsgálta az első forduló törvényességét, és megállapította, hogy a választások által felállított sorrend alkotmányos. „A törvény nem ír elő olyan lehetőséget, hogy ezt a végleges döntést bármelyik intézmény előtt meg lehetne támadni, beleértve az Alkotmánybíróságot is. Ezért ez a döntés végleges marad, támadhatatlan” – hangsúlyozta. Frunda György azt is hozzátette, hogy a második forduló eredménye viszont támadható lesz és ha bizonyítható, hogy egy jelölt bűncselekményt követett el, akkor a jelöltségét törölni lehet.
Riporter: Orbán Szabolcs