A zenében találni meg a hivatást és a közösség szolgálatát
Az orgona magasztossága, a hagyományosabb egyházi énekek szépsége ragadta meg a kántorságban, az elmúlt húsz évben pedig azon dolgozott, hogy azt a végtelenül gazdag zenei örökséget, amelyet a Szent Mihály templom rejt tovább örökítse. Potyó István kántor-karnagy az 1001 vendége.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 december 23, 20:59
Bár már kiskorától zenél, nem volt egyértelmű, hogy zenei pályát választ, a kántorság, mint szakma, jó találkozások során vált elképzelhetővé számára. Farkas Áron, a brassó-belvárosi Szent Péter és Pál-templom egykori kántora, gimnazista korában felkarolta, és jóformán hagyta, hogy a fiatal fiú felfedezze magának ennek a szakmának a szépségeit.
Fiatalon kapta a Szent Mihály templom kántori posztjára is a felkérést, húsz éves volt, amikor Kolozsváron munkához látott. Mint mondja, akkoriban nem is föltétlenül tudta, hogy mire vállalkozik. De azóta is talál újabb és újabb kihívásokat, megvalósításra váró feladatokat. Egy kántor néhány napot leszámítva jóformán egész évben szolgál.
„Látom azt, hogy mi volt. Hogy milyen gazdag volt régen is a Szent Mihály templom zenei tevékenysége. És ez bőven elég ahhoz, hogy megpróbáljam valamilyen szinten ezt fenntartani.”
A kolozsvári Szent Mihály templom Szent Cecília kórusa révén, amelynek szintén Potyó István a vezetője, a világiakhoz is szól különböző koncertek révén.
A legutóbbi 1001 ötletben a kántori hivatás velejáróit próbáljuk feltérképezni.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Az 1001 ötlet műsorai elérhetőek a Spotify-on és Apple-podcasten is. A műsorral kapcsolatos egyéb információkért pedig kövesse az 1001 ötlet instagram oldalát.