Zelenszkij elutasította Trump egyoldalas béketervét
Mi volt a dokumentumban és kinek kedvezett volna? Külpolitikai szakértővel elemeztünk.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 24, 17:41
Elutasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Trump-adminisztráció béketervét. Eszerint az Amerikai Egyesült Államok jogilag elismerné a Krím-félsziget orosz fennhatóságát és informálisan elfogadná Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja megyék Oroszország általi annektálását. Az egyoldalas dokumentumban rögzítették, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag, de nem zárták ki az EU-hoz való csatlakozás lehetőségét. Az Oroszországgal szemben hatályos szankciók feloldását is előírta az USA.
Logikailag az lenne lehetséges, hogy a saját intézkedéseikről rendelkezzenek, mert az EU határozatait nem tudja az Egyesült Államok egyoldalúan semmíteni – nyilatkozta a Kolozsvári Rádiónak Ady András külpolitikai szakértő. Szerinte az amerikaiak szándékosan fogalmaztak ködösen. A tervben azt is megfogalmazták, hogy a két nagyhatalom gazdasági kapcsolatait erősíteni kell főleg az energetikai és ipari szektorban.
A Trump-adminisztráció ajánlatában egy ”szilárd biztonsági garanciára” is kitérnek, amely európai és más, hasonló álláspontú országok ad hoc csoportját foglalná magába, de arról nem szól a dokumentum, hogy a békefenntartó hadtest hogyan működne és nem említi az USA részvételét. Továbbá szó esik a megszállt Harkiv régió egy kis részének a visszaszolgáltatásáról és a Dnyeper folyó akadálytalan átkeléséről, amely Dél-Ukrajna egyes részein a frontvonalat jelöli.
Kártérítést és újjáépítési támogatás lehetőségét is felvetik, bár a források eredetét nem részletezik. Az ajánlatban szerepel az ásványkincsek kérdése is valamint a zaporizzsjai atomerőmű helyzete. Ady András itt érdekességként felhívta a figyelmet, hogy az erőmű jelenleg orosz kézen van, de az amerikai elképzelés szerint vissza kellene adniuk Ukrajnának. A termelést az USA bonyolítaná és az energiából Ukrajna és Oroszország egyaránt részesülne.
Ady Andrást Orbán Szabolcs kérdezte.