Donát 160: Beszélgetés a lét értelméről
Aligha van ember, aki egy adott pillanatban fel ne tenné magának a kérdést: vajon miért is élek én tulajdonképpen, mi az életem értelme?
Ez egy olyan kérdéskör, amelynek rengeteg konnotációja van, s az idők folyamán sok válasz is született, különböző kulturális meg ideológiai töltettel.
A 21. század emberének ebben a felgyorsult, értékvesztettnek tűnő világban már sokkal nehezebb a dolga, de a válaszokat neki is meg kell találnia, vagy legalábbis keresnie kell, hiszen éppen ez létének egyik értelme.
„A kérdést feltenni szükségszerű, a válaszokat kategorizálni viszont már sokkal nehezebb – véli Ferenczi Enikő mentálhigiénikus. –Ugyanis az ilyen jellegű tudományokban vagy ismeretekben mindig az összegzés a legnehezebb, hiszen ahány ember, mind másképp reagál. Inkább arról a lelki folyamatról lehet beszélni, amit az emberek átélnek, miközben ezt a kérdést felteszik. De ha valaki nem éli meg tudatosan, érdekes módon akkor is jelen van az önismeretben. Mert ki kell mondanunk, hogy ez a kérdés, hogy: mi a létem értelme – tulajdonképpen az önismereti munkának a mozgatórugója. S hogyha ez nem születik meg –akár érzésként – bennünk, akkor nem beszélhetünk tudatos önismeretről, egyáltalán önismereti munkáról. Ugyanakkor az önismereti munka is minden egyén számára más és más, tehát, ha sok emberrel dolgozunk is, azt látjuk, hogy bár vannak hasonlóságok, de mindenki kicsit másként éli meg.”
Mi a lét értelme ? A továbbiakban következzék néhány lehetséges válasz. A szakemberrel Juhász Éva beszélget.
Szerkesztő: juhaszeva, 2015 május 24, 15:25 / actualizat: 2015 május 25, 15:58