Lombikprogram-finanszírozás? Újra: Igen!
Aldous Huxley 1932-ben írta meg Szép új világ című sci-fijét, amelyben leírta az eljárást, öt év múlva, 1937-ben írták meg orvosi szaklapban, hogy valóban elképzelhető a lombikban való emberi megtermékenyítés. Mintegy negyen év múlva, 1978. július 25-én egy londoni klinikán megszületett a világ első lombikbébije Louise Brown.
Az „in vitro” azaz lombikban (tulajdonképpen Petri-csészében) történő, mesterséges megterékenyítés azoknak nyújt segítséget, akik, bár szeretnének gyermeket, természetes úton ez nem sikerül. Az eljárás költséges és a vele járó gyógyszeres kezelés is rizikót hordoz.
Az Európai Unió tagállamaiban más és más szabályozás él arra vonatkozóan, hogy kinek, hány beavatkozást térítenek meg az állami biztosítás terhére – és abban is nagyok az eltérések, hogy mennyire sikeres az eljárás (erről Magyarországon Almási Tamás filmet is készített).
Romániában 2011 második felétől indult el az az országos program, amelynek keretében az Egészségügyi Minisztérium átvállalta a beavatkozás költségét azon házaspároknak, akiknek, bár orvosilag egészségesek, két évi próbálkozás után sem lett gyermekük.
A meddőség nem egyes párok vagy családok gondja: az Egészségügyi Világszervezet szerint, ez világméretű probléma, amelyet az egészségügyi rendszereknek minden országban kezelnie kell.
A program elindítója 2011-ben Cseke Attila akkori egészségügyi miniszter volt. Vele beszélgettünk a témáról, s arról, hogy ha Romániában 1979 óta foglalkoznak lombik-eljárással, mesterséges megtermékenyítéssel, ha Kolozsváron már a kétezres évek elején megszülettek ilyen eljárás útján gyermekek, akkor miért kellett 2011-ig várni arra, hogy a szaktárca is részt vegyen a folyamatban?
Cseke Attila az általa 2011-ben beindított – majd utódja által 2013-ban felfüggesztett lombikprogramról.
Az in vitro – azaz üvegben történő – fertilizációért, amely nyomán 1978-ban Louise Brown megszületett, az eljárás kitalálója, dr. Robert Edwards jóval később, 2010-ben kapott Nobel-díjat. Louise-nak négy évvel később, szintén lombik-eljárással, lánytestvére született – aki maga később természetes úton lett 4 gyermek anyja.
2008-2009-ben a román Transzplantációs Intézet országos statisztikái szerint, több mint 6 000 gyerek született lombikbébi-eljárásból. Ezen megtermékenyítések mindegyike kb. 3000 euróval terhelte meg a reménybeli szülők költségvetését.
Ezt követte a világraszóló botrány, amelynek nyomán Ion Bazac akkori egészségügyi miniszter rendelettel tiltotta be a pénzjuttatás ellenében történő petesejt-admányozást – amelyet egyébként a törvény nem szabályoz Romániában: egy erre vonatkozó tervezetet 2010-ben végleg elutasított a parlament, a 2011-ben benyújtott tervezetet pedig hiába fogadta el a Szenátus (2012. április 2-án), a törvénykezdeményezés azóta is a Képviselőházban vesztegel.
Cseke Attila volt egészségügyi minisztert Rácz Éva kérdezte.
A szaktárca tájékoztatása szerint, az idén újrainduló lombikprogram lebonyolításában 10 szakklinika vesz részt, közülük 6 fővárosi. Mellettük egy temesvári, egy Târgoviște-i, egy nagyszebeni és egy marosszentgyörgyi klinika kaphat állami finanszírozást.
A mesterséges megtermékenyítési program tervezett költségvetése idén 1,85 millió lej. Családonként mintegy 6000 lejt térítenek meg.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 június 8, 18:59 / actualizat: 2015 augusztus 26, 16:38