Zenetér: „Visszhangzott” a Kolozsvári Rádió
César Franck zenéjétől „visszhangzott” vasárnap délután a Kolozsvári Rádió. A szó szoros értelmében, hiszen az énekkari hangverseny főszereplője a Visszhang kórus volt. Nem túlságosan nagy létszámú, de nagyon lelkes hallgatóság dacolt a hőséggel és a strandolás ellenében is César Franckot, a Visszhang kórust és a Kolozsvári Rádiót választotta.
Stúdiótér és előadói élmény
Előző adásainkban szóltunk már arról, hogy, igazi zenei „csemegékkel” érkezett a Visszhang, két olyan César Franck művel, amelyeket nagyon ritkán lehet meghallgatni és felvétel sem készült belőlük túlságosan sok.
Dextera Domini és Jézus utolsó hét szava a kereszten – e ritkaságok kolozsvári történetéhez most már az is hozzátartozik, hogy a Visszhang kórus gyors egymásutánban kétszer, két különböző kísérettel, eltérő akusztikai térben is megszólaltatta a műveket. A rádiós koncert legfontosabb pozitívumai közé tartozott, hogy a Visszhang kórusnak és a szólistáknak sikerült úgy beénekelniük a a rádió koncerttermét, hogy az igazi élményt jelentett a fellépőknek és a hallgatóságnak egyaránt. A Piarista templom kórusbarát akusztikája után nem könnyű a stúdiótérben is megélni a „jó érzéssel-éneklés” élményét.
„Kemény dió az akusztikai tér itt a rádióban, de sikerrel beilleszkedett a kórus” – értékelte a teljesítményt Molnár Botond karnagy.
„Otthon érezte magát a rádióban” – mondotta Alida Barbu. A koncert szopránszólistája mindkét hangzó térben feltalálta magát, eltérő módon, különböző okokból.
„Szenttől a prostituáltig – operai és oratorikus zenék között
A koncert szólistái operaénekesként is sikeresek, így tehát az oratorikus műfaj és az operaszínpad vonzása is szóba került. Alida Barbu szerint az operában a jelmezek, díszletek olyan izgalmas világot alakítanak, amelyben
a szenttől a prostituáltig számtalan személyiség megjelenítésére adódik lehetőség. Az oratorikus műfajban pedig közvetlenül Istennek énekelhetnek, és ezt jó megtenni, hálából azért, hogy annyi mindent elnéz nekünk.
„A zene a kottán kívül kezdődik…” – mondja Sándor Csaba. A Kolozsvári Magyar Opera fiatal művésze olyan különleges érzékenységű világot fedezett fel az oratorikus művekben, amelyek megszólaltatását a továbbiakban is fontosnak tartja.
Kapcsolatok
A Visszhang kórusnak tehát fiatal, ám már a zenés színpadon is sikeres énekművészeket sikerült megnyernie a César Franck művek előadására, akik a diákkórussal való együttműködésről is meséltek László Tibornak.
Sándor Csaba például aprólékosan „nyaggatja” a karnagyot:
Alida Barbu: Csodálja a karnagy kitűnő szervezőkészségét, de főképpen azt a nyugodt harmóniát amely a munkát jellemzi, s amely mostanában nagyon ritka.
Molnár Botond karnagy érezhető örömmel nyugtázhatta, hogy a helyes úton jár.
Igazi zenei csemegéket hallgatunk tehát a Visszhang kórus előadásában, Molnár Botond vezényletével. A karnagy tulajdonképpen kutató, a Fizika kar kutatási asszisztense a Babes-Bolyai Tudományegyetemen. Talán ezért szeret zenében is izgalmas újdonságokat, ritkán megszólaló műveket felkutatni. Ritkaságok iránti nyitottságának köszönhetjük, hogy vasárnap délután ezt a két nagyon ritkán megszólaló művet meghallgathattuk.
A Visszhang kórus különben rádiós szálakkal is kötődik a Kolozsvári Rádióhoz – figyelmeztetett köszöntőjében Rostás-Péter István, a Kolozsvári Rádió főszerkesztő-helyettese.
A Visszhang koncert műsora:
Dextera Domini
Jézus utolsó hét szava a kereszten
Szólisták: Alida Barbu
Nagy Szilvia Klára
Ioan Alexandru Mocian
Sándor Csaba
Zongorázott: Lokodi Lehel
Vezényelt: Molnár Botond
A koncertközvetítés stábja:
Bogdan Vişan
Ciprian Lungu
Szabó István Zsolt (Kolozsvári TV)
Cristina Rusu (adás)
Orbán Zsolt (web)
Szerkesztette: Benkő Judit
Riporter: László Tibor
Fényképezte: Robert Puteanu
Szerkesztő: benko, 2015 június 17, 22:22 / actualizat: 2015 június 19, 10:49