Görögország: NEM
Görögország lakossága elutasította a hitelezőkkel való további egyezkedést. A népszavazás érvényes, a NEM szavazatok többségben vannak, és az ellenzék vezetője lemondott. Elemzők szerint az eurózóna elhagyásának küszöbén jár Görögország.
Az athéni kormány népszavazást írt ki, miszerint támogatja-e a lakosság a hitelezőkkel való további egyezkedést. A pecsételők kétharmada elutasította a további tárgyalásokat. Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk keddre rendkívüli csúcstalálkozót hívott össze, hogy megtárgyalják a görög népszavazás következményeit. Hasonló találkozót kért Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár is. Az európai bizottság elnöke, Jean Claude-Juncker megjegyezte, hogy tiszteletben tartják a görög nép óhaját, és ennek megfelelően kell folytatni a tárgyalásokat. Egyben felkérte Athént, hogy ésszerű javaslatokkal álljon elő.
Argentína üdvözölte a demokrácia győzelmét, míg euroszkeptikus ellenzéki politikusok ennél tovább menve a nép akaratának az európai diktátumok feletti győzelmét ünneplik a szavazás eredményében. A német gazdasági miniszter szerint a görög kormány a népszavazás kezdeményezésével és a szavazás eredményével felégette a hidat Európa és Athén között. A görög kormányfő közölte: a népszavazás megerősítette vezető pozíciójukat. Ezért támogatással a hátuk mögött kérik az adósság átütemezését.
Elemzők szerint az eurózóna egészét megrengeti a görög eredmény. Lengyel és német részről már elhangzott, Görögországnak mennie kell az eurózónából. Hollandia is tudomásul vette a szavazás eredményét, azonban Jeroen Dijsselbloem pénzügyminiszter, aki az eurózóna pénzügyminiszteri csoportját vezeti, hozzátette: Görögországra mindenképp nehéz idők várnak. Londoni pénzügyi elemzők szerint a hivatalos hitelezők megállapodási javaslatait határozott többséggel elvető vasárnapi görögországi népszavazás után sem lehet egyértelműen kizárni, hogy Görögország az euróövezet tagja marad, a legvalószínűbb forgatókönyv azonban most már a Grexit, vagyis Görögország távozása a valutaunióból.
A görög gazdaság az összeomlás szélén van, a bankautomatákból csak kis összeget lehet felvenni. Európa erős gazdasággal bíró országainak támogatása helyett Kína és Oroszország merül fel Athén számára – vélik az elemzők. Moszkva szerint a görögök egyértelműen az euró-övezet elhagyása felé tartanak. Ettől a közös fizetőeszköz magához térhet, de az sem elképzelhetetlen, hogy más országok is fontolóra veszik az euró elhagyását. Korábban esett már szó arról, hogy Oroszország befektetési lehetőségeket mérlegel Görögországban.
A Román Nemzeti Bank közleményben jelezte, hogy a következő napokban a lej árfolyama ingatag lesz. A görög válság kihat az egész unióra, és ezt megsínylik a deviza-árfolyamok is. Gazdasági szakemberek korábban jelezték már, hogy a görög összeomlás nyomán leginkább Bulgária, Románia, Horvátország és Magyarország gazdasága fog hullámzani.
mti, hotnews, bnr
Szerkesztő: , 2015 július 6, 09:26 / actualizat: 2015 július 6, 14:26