Magyarlakta vidékek Beszterce-Naszódban
Beszterce-Naszód megyében elég sok olyan település van, ahol a magyarok száma számottevő, de vannak olyan falvak is, ahol nagyon megcsappant a számuk, vagy elöregedett a település – tudtuk meg Toók Katalintől, a Beszterce-Naszód megyei Nőszövetség elnökétől.
Magyardécse 99%-ban magyarok lakta település, 1.400 lelket számláló közösség, túlnyomó többsége református. Jó órában mondva, onnan a fiatalok még nem költöztek városra. Otthon marad a fiatalság, megtalálják számításukat.
Árpástó a községközpont, ahol a lakosság körülbelül 30-40%-a magyar. A két település között van egy kis hatalomharc, mert Magyardécse a többségi magyar település, Árpástón kevesebben vannak. Szerencsére válaszátokkor olyan jól sikerül mozgósítani a magyadécsei közösséget, hogy az árpástói tanács többsége magyar. A legutóbbi választáson sikerült visszaszereztni a polgármesteri széket is, hiszen az azelőtti mandátumban román volt az elöljáró. Tehát ez egy erős közösség, ott iskola is működik.
Szentmáté szintén többségében magyarok lakta falu, Betlen kisváros, ahol magyar az alpolgármester. Magyarnemegyén is laknak magyarok, de itt csak 1-4 osztályban zajlik magyar nyelvű oktatás, az 5-8 osztályok összevontan működnek. Taccs nagyon kicsi, elöregedett település, ahol ugyancsak 1-4 osztály működik összevonva. Cegőtelkén elég szép számban vannak magyarok, Zselyk színmagyar település, de 60 aluliak nem igazán élnek. Toók Katalinnak mindig elszorul a torka, mikor szülőfalujára, Tekére gondol. Ott végezte a középiskolát is. Amikor az első osztályt kezdte 19-en voltak a magyar tagozaton, több mint 600 lelket számlált a református gyülekezet. Most alig vannak 150-en, az elmúlt tanévtől megszűnt a magyar oktatás.
Toók Katalinnal, a Beszterce-Naszód megyei Nőszövetség elnökével Deák Gyöngyi készített interjút.
Szerkesztő: deak.gyongyi, 2015 július 14, 19:39