Korrupció a Financial Times szemével
A korrupció elleni harc kísérleti egere Románia – jelenti a Financial Times.
A cikkíró szerint a folyamatos médiafigyelem már nem csak a nagyközönséget tartja lázban, hanem hatása van a döntéshozásra is. A szerző szerint az Európai Unióba való belépés feltételeként létrehozott Korrupcióellenes Ügyosztályt korábban amolyan tessék-lássék szervezetnek tekintették, most azonban rettegett ellenfél.
A fordulat Laura Codruţa Kövesi kinevezéséhez köthető, az első nagy halat pedig Adrian Năstase személyében fogta a DNA. A cikk szerint Görögország, Bulgária és Horvátország, ahol szintén gondot okoz a korrupció, felfigyelt Romániára, mint lehetséges példára. Júniusban romániai premier is történt: tisztségben lévő kormányfő ellen indítottak eljárást, és bár Victor Ponta állítja, hogy ártatlan, az ellene folyó nyomozás pedig politikai okokra vezethető vissza, lassan lemond pozícióról – vélekedik a szerző.
A DNA működésének árnyoldala a közügyek intézésének bénulása, a döntéshozók ugyanis félnek, hogy nehogy akár önhibájukon kívül célkeresztbe kerüljenek. A lap külön ismerteti a nagyobb horderejű eseteket. A lakosság 65 százaléka egyébként támogatja a DNA tevékenységét, és úgy tekintik, mint lehetőség arra, hogy felszámolják végre a rendszerváltás óta önmagát közpénzből hizlaló korrupt politikai réteget – írja a Financial Times.
Szerkesztő: , 2015 július 27, 08:22 / actualizat: 2015 július 28, 15:34