Donát 160: Román-magyar kapcsolatok a politikában és nem csak
Egy magyar politikusnak kell-e a románok fele kommunikálni? Tette fel a kérdést Cseke Attila parlamenti képviselő az idei marosfői EU táborban. Az egyértelműen igenlő válasz azonban nem annyira egyszerű, mint sokan gondolnák, véli saját tapasztalatára is támaszkodva a korábban egészségügyminiszteri tisztséget is betöltő jogász-politikus, aki néhány részletkérdésre is válaszolt a témában.
Véleménye szerint 25 év demokrácia után a román és a magyar politikusok közötti viszony nincs ott, ahol kellett volna lennie. A kapcsolatok intenzitása és minősége jelentősen hullámzott. Voltak olyan időszakok, amikor kifejezetten pozitív jeleket mutatott a román-magyar politikai és általános kapcsolatrendszer. Azt is elmondhattuk akkor, hogy mindkét fél számára előnyös kezdeményezéseknek lehettünk tanúi.
A román-magyar kapcsolatrendszer összetett történelmi, gazdasági, politikai tényezők függvénye, tudhattuk meg Cseke Attilától, aki a nemrégiben a székely zászló használata körül kialakult botrány kapcsán kitért Ștefan cel Mare moldvai fejedelem esetére a székely seregekkel, amelyek győzelemre segítették az uralkodót a havasalföldiek által is támogatott török seregek felett.
Milyen szerepe van a hazai politizálásban a tények és szabályok mellett az érzelmekre és az elfogultságra alapozó hozzáállásnak, illetve hogyan lehet e két, egymásnak látszólag ellentmondó hozzáállást számításba véve hosszú távon is hatékonyan dolgozni mindkét fél érdekében? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ végül Cseke Attila RMDSZ-képviselővel.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2015 augusztus 31, 17:00 / actualizat: 2015 augusztus 31, 18:02