„A nemzetközi helyzet fokozódik”
A mai globális társadalmi problémák között kettő van, amivel nagyon gyorsan valamit kezdeni kell: a klímaváltozás és a terrorizmus – mondta a Hangolóban Péter László szociológus, egyetemi oktató.
„Mindkettő szerencsétlen módon Párizsra hívta fel a világ figyelmét. A szakirodalom alapvetően sokat beszél arról, hogy valaki hogyan válik terroristává. Az egyik legfontosabb oka ennek az, hogy nagyon alacsony fokon integrált abba társadalomba, amelyben él, ezért úgy érzi, hogy onnan ki van taszítva. Ugyanakkor akár egyénileg is terroristává válhat, amolyan magányos „cellaként”. A kérdés az, hogy melyek azok a taszító tényezők, amelyek ezt a társadalmi jelenséget kitermelik. A másodgenerációs bevándorlók esetében, akik már Európában születtek, más a vonatkoztatási rendszer mint a szüleiknél. Kialakul az, amit a szakirodalom úgy nevez, hogy objektív relatív depriváció. Egy olyan érzés, mint amikor például az osztálytársamnak van egy felső kategóriás új mobiltelefonja, nekem meg nincs. Az, hogy otthon a nagyanyámnak semmilyen telefonja nem volt, az már nem releváns.”
Arra a kérdésünkre, hogy migránsokról vagy menekültekről beszélünk, Péter László így válaszolt:
„Szociológus szempontból ha egy nagyobb számú népesség A helyből B-be megy időszakosan vagy akár véglegesen, akkor az migrációnak számít. Ezt adaptálta a magyar nyelvű politikai diskurzus. De az angolok vagy például a románok menekültekről beszélnek. Alapvetően migrációról van szó, bár a szociológusok nem azokat a politikai konnotációkat értik alatta, mint a magyar közmédia.”
A teljes beszélgetés itt meghallgatható:
Szerkesztő: zilahi.csaba, 2015 december 8, 12:40 / actualizat: 2015 december 15, 8:03