A korrupció (h)arcai – ZeneTérben Magyari Nándor László szociológus
A hazai és kelet európai korrupcióról, valamint az ellene folyó harc színeváltozásairól beszélgettem MAGYARI NÁNDOR LÁSZLÓ szociológussal, A közéleti korrupció román modellje című tanulmány szerzőjével a december 10-i élő ZeneTérben. Szerinte nálunk a korrupció
“kulturális örökség, belenevelkedünk. Alapjáraton ebbe a társadalomba bele van kódolva”. Azért olyan elterjedt, mert „a román társadalom státustársadalom. Az emberek meg vannak győződve, hogy a ranggal, címmel rendelkező embereket különféle jogok és előjogok illetnek meg. Senki nem veszi komolyan, hogy egyenlőek vagyunk”.
Vendégem többek közt a következő kérdeseimre/dilemmáimra válaszolt: Melyik veszélyesebb: a nagy vagy „kiskorrupció”? Vajon mondhatjuk azt, hogy maga a rendszer (is) korrupt? Olyan értelemben, hogy valósággal „kikényszeríti” a korrupciót, illetve annak szélsőségesen magas arányú „előfordulását”? El lehet-e képzelni „hálapénz” nélkül a hazai egészségügyet?
Közben minőségi, „életszagú” rockdalok szóltak, például arról hogy „a rossznál már a kevésbé rossz jónak mondható” (Koncz Zsuzsa: Század utca 21) és hogy „az autódat az úttal együtt lopják el, ha másként nem lehet” (Zorán: Vadkelet), továbbá: „ha felmegy holnap a virsli ára, gondolj Etiópiára” (Bumeráng: A biztonság relativitása).
A lejátszóra kattintva a műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg. A teljes műsort az Éjszakai Váltásban ismételjük meg december 21-én, hajnali 2 óra 2 perctől. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2015 december 11, 11:16