Juhmérés locsolással és zeneszóval Mérában
Erdély egyik leglátványosabb hagyományos juhmérését tartották vasárnap a kalotaszegi Mérában. A juhmérés tulajdonképpen a tej bemérése. A gazdák megfejik saját juhaikat, és a tejmennyiség alapján határozzák meg, hogy milyen sorrendben kapja egy-egy gazda a nyár folyamán az összes juh tejét.
Énekszóval és zeneszóval kísérik végig a juhokat a falun, miközben a kapukban tele vizes vedrekkel várják őket és jut a locsolásból, juhnak, pásztornak, gazdának zenésznek egyaránt. A mérai juhmérés messze földön híres, nem csak a falu életének jelentős eseménye, nagyon sok turistát is vonz, mindig sokan fotózzák, filmezik a látványos vonulást, amelyre mindig Kalotaszeg híres zenészeit fogadják meg. Boros Lóránd is filmet készít:
„Mi egy dokfilmet forgatunk, Varga István Kiscsipásról, és más prímásokról is, de most róla. Meg akarjuk örökíteni ebben a környezetben is, akcióban, juhmérésben.”
A juhokat beterelik az egyik gazda udvarára, és egy elkerített részen fejik meg őket. A juhmérés tulajdonképpen a tej bemérése. A gazdák megfejik saját juhaikat, és a tejmenyiség alapján határozzák meg, hogy milyen sorrendben kapja egy-egy gazda a nyár folyamán az összes juh tejét. Az egyik gazda, Magyarosi Zsolt még a mérés befejezése előtt úgy tippeli, hogy olyan tíz literes lesz.
„Négy literre kapsz egy tejet, nyolc literre két tejet. Egy tej ötven-hatvan liter tej, az egész nyájnak a teje a tied, mondjuk egy napig. S utána, mikor kijárt a hónap, megint kezdődik a rend, s akkor megint ugyanez a mese, amíg eljön az ősz”
– mondja, s nevetve teszi hozzá, hogy a három napos mulatság is erős érv a juhtartás mellett:
„elvégre sokan azért tartjuk a juhot…”
kolozsvári rádió
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2016 április 25, 12:15 / actualizat: 2016 április 28, 11:58