Függőágyban: A természetvédelem misszió
Vizauer Csaba ökológus, természetvédelmi szakember, a Román Lepkészeti Egyesület tagja, jelenleg a Környezetvédelmi Minisztérium munkatársa. Többek között a nemrég Magyarszováton megesett pusztításról is faggatjuk, ahol juhnyáj legelt le egy védett területet, ezzel veszélybe sodorva egy ritka lepkefajt.
„A természetvédelem küldetés. Erre születni kell. Aki nem szereti, az ne is fogjon neki. És mint minden küldetésben, ebben is hinni kell. Hinni, hogy általa jobb lesz a világ. Misszió, s amellett krízistudomány is, örökös versenyfutás az idővel: vajon egy adott populációt sikerül még megmenteni? Például a magyarszováti eset kapcsán is kérdezik: ki a hibás, miért nincs felügyelet, miért nem törődik senki ezzel a populációval? Mert nincs ember, nincs pénz, nincs stratégia, valami nincs. És tudjuk, hogy rossz történik, mégsem tudunk lépni. A bajokat természetvédelmi területek létrehozásával és fenntartásával próbáljuk orvosolni.
Románia egynegyede úgynevezett Natura 2000-es terület, ezeket az Unió által előírt jogszabályok alapján hozták létre, és itt találhatók azok a fajok és élőhelytípusok, amelyek uniós szinten védettek, és minden tagállam köteles ezeket fenntartani. Sajnos Románia a rendelkezésére álló forrásoknak nagyon kis hányadát hívta le, és az uniós alapok elköltésének hatékonysága is kérdéses. A kezemen átmentek olyan menedzsment-tervek, amelyek gyengék voltak. A pénz elköltődött, de nem végeztek minőségi munkát” – vallja Vizauer Csaba ökológus.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2016 június 24, 17:12 / actualizat: 2020 augusztus 5, 12:00