Donát 160: „Használati utasítás” kamaszokhoz
Szebeni Viola a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Szakszolgálat munkatársa, család és párkapcsolati tanácsadó szakpszichológus, mesterpedagógus. Kolozsvárról települt át Magyarországra, de gyakran jár haza, előadásokat tart az Életfa Családsegítő Egyesület szervezésében. Július végén Kamaszkori krízis – önértékelési zavarok. Mit tehetünk – és mit ne tegyünk – ha kamasz gyermekünk van? címmel beszélgetett az érdeklődőkkel. Szebeni Violával “digitális bevándorlókként” próbáljuk megfejteni a “digitális bennszülöttek” világának rejtelmeit.
Rettentő, amikor az anyuka arról számol be, hogy úgy tudta meg, hogy drogos a gyereke, hogy kutatott a táskájában. Nem gondolom, hogy egy családi kommunikációban ez a “kutatás” kell érvényesüljön, sőt, ez egy nagyon beteges dolog. Nem így kell információkat megtudnunk egymásról.
Mikor van gond? Ha nem törekszik önállóságra. Mindent megtesz, amit mondunk, vagy semmit nem tesz meg, csak úgy létezik a gép világában. A túl merev viselkedés is jelzi, hogy a lelki egészség megingott. Komoly tünet, ha a kamasz kicsi gyerekekkel, vagy idősebb emberekkel barátkozik, nem a kortársaival. Tünet, hogyha a szülő még mindig egyedi, meghatározó szerepet tölt be az életében. Szintén elgondolkodtató, ha a kamasz megrázkódtatások esetén nem tudja kifejezni azt, amit érez, és érzéketlennek tűnik. Minden kamasznál tapasztalható mindez, de ha valamelyik tünetbe beleágyazódik, ha nem képes belőle mozdulni, akkor ott föltétlenül segítséget kell kérni – mondja Szebeni Viola pszihológus.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2016 augusztus 18, 15:05 / actualizat: 2020 augusztus 5, 12:05