Légy önmagad terapeutája!
Hívóképek a művészetterápiában címmel tartott műhelygyakorlattal egybekötött előadást az idei Kolozsvári Magyar Napok keretében Forró Ágnes képzőművész, művészetterapeuta.
Nagyon sokan vettek részt a foglalkozáson, idősek és fiatalok egyaránt. Több anyuka babakocsit tolva érkezett a Báthory István Elméleti Líceumba. Juhász Éva is ott volt, és nem csak rajzolt, de interjút is készített a Kolozsborsai Elmegyógyintézetben dolgozó terapeutával.
A művészetterápiában használt hívókép fogalma a terapeuta részéről érkező ösztönzést jelenti, amelynek hatására a páciens papírra tudja vetni a belülről érkező képeket. A foglalkozás résztvevőinek feladata ennek megfelelően az volt, hogy halat rajzoljanak, majd népesítsék be a tavat képzeletük szüleményeivel, ezáltal saját világukat jelenítve meg a papíron.
„A rajzokon keresztül önmagamat adom” – fogalmaz Forró Ágnes, majd hozzáteszi: bárki rajzolhat, nem fontos a művészi tehetség. „Sajnos gyermekkorunk után elfeledtették velünk, az iskolából is kitörölték azt, hogy rajzoljunk, ezt a fajta kommunikációt sikerült elfeledtetni.”
A művészetterápia a mindennapokban megélt kreativitás bármely formájára vonatkozhat. Aki gyöngyöt fűz, köt, varr, vagy akár rajzol, önmagát adja, megszabadul szorongásaitól, gátlásaitól, félelmeitől. A rajz és rajzolója között párbeszéd alakul ki, és ehhez terapeuta jelenlétére sincs szükség, csak egy kis önismeretre. Talán banálisan hangzik, de szeressük magunkat, jutalmazzuk meg magunkat valamivel! – hívta fel a figyelmet Forró Ágnes.
Szerkesztő: juhaszeva, 2016 augusztus 19, 12:59 / actualizat: 2016 augusztus 19, 17:34