Hitt a leírt szó erejében – elhunyt Csoóri Sándor
Életének 87. évében elhunyt Csoóri Sándor kétszeres Kossuth-díjas költő, író, a nemzet művésze – közölte ma a Kormányzati Tájékoztatási Központ az MTI-vel.
Az alkotót hosszan tartó, súlyos betegség után érte a halál. A magyar kormány Csoóri Sándort saját halottjának tekinti. Csoóri Sándor 1930-ban született Zámolyon, az irodalmi életbe 1953 augusztusában robbant be verseivel. Pályafutása során számos rangos díjat és kitüntetést nyert. A demokratikus ellenzék egyik vezetője, a Magyar Demokrata Fórum alapító tagja volt, a Magyarok Világszövetségének elnökeként kezdeményezte a Duna Televízió megalapítását.
Szentmártoni János költő, a Magyar Írószövetség elnöke szerint „A nemzet költőjét becsültük Csoóri Sándorban, halála óriási veszteség, és hatalmas hiányt hagy maga után.” Szentmártoni János az MTI-nek nyilatkozva hozzáfűzte: egy nagyon meghatározó nemzedék kiemelkedő tagja volt Csoóri Sándor, aki Illyés Gyula és Németh László nyomdokain haladva a „bartóki modellt” vallotta magáénak, vagyis a nemzetben és Európában való gondolkodás szintézisét. Szentmártoni János szerint Csoóri Sándor azon költők közé tartozott, akik azt vallják, hogy a leírt szó is tett. „A tettek embere volt, hitt a leírt szó erejében, és ezt próbálta kivetíteni az élet minden területére ahhoz, hogy kulturális és morális értelemben is egy jobb országot, egy jobb nemzetet építsen” – hangsúlyozta a Magyar Írószövetség elnöke.
Csoóri Sándor hosszú szünet után 2001-ben Magyarózdra látogatott, ahol az itteni írókkal a rendszerváltás utáni magyarországi és erdélyi irodalomról beszélgettek, vitáztak. A költővel Muzsnay Magda beszélgetett.
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 szeptember 12, 17:52 / actualizat: 2016 szeptember 14, 16:37