Mágnás Miska Kolozsváron: száz éves és örökérvényű
A Mágnás Miska bemutatójával folytatódott A 700 éves Kolozsvár zenéje című rendezvénysorozat a Kolozsvári Magyar Operában. Szirmai Albert népszerű operettjét a csütörtöki bemutatót követően vasárnap ismét megtapsolhatta a közönség.
A Mágnás Miska pár hónapja a 100. születésnapját ünnepelhette, hiszen 1916 februárjában került színre Budapesten. A mű a bemutatója óta eltelt évszázad során zenés színpadon és filmben egyaránt sikeresnek bizonyult, ugyanakkor a történet bizonyos elemei az idők folyamán sokat változtak. Béres László rendező szerint az eredeti változat ma is időszerű, éppen ezért az általa rendezett előadás a különböző átdolgozások sikeres elemeit megőrizve alkotta újra a talpraesett lovászfiú történetét.
Fotók: Facebook / Kolozsvári Magyar Opera
Az 1916-os változat az Osztrák-Magyar Monarchia idején íródott, az akkori vezető elit kritikája, akik azzal voltak elfoglalva, hogy Bécset, Párizst majmolják, ahelyett, hogy a nemzeti érdekekkel foglalkozzanak – mondta el a rendező. Hozzátette: az 1949-es, a Tanácsköztársaság idején bemutatott film viszont arra volt hivatott, hogy a proletár-eszméket kihangsúlyozza.
Azt gondoltam, hogy a százéves évforduló keretében úgy tisztességes, ha visszatérünk az eredeti szövegkönyvhöz, amely már csak azért is érdekes, mert nem egy kommunista eszméket dicsőítő gondolatsor, hanem valódi emberi viszonyokat letisztázó, és a politikai, gazdasági, értelmiségi, mindenkori vezető elit társadalmi kritikája. Ebben az értelemben örökérvényűbb az eredeti darab.
Benkő Judit interjúja
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 október 17, 17:12