Dávid Gyula – a kolozsvári ötvenhatos, akit nem sikerült megtörni
Dávid Gyula erdélyi magyar irodalomtörténész, szerkesztő, műfordító Kolozsvár szolgálatos ötvenhatosa. A magyar forradalommal való szolidaritása kinyilvánításának vádjával 7 év börtönre ítélték. A forradalom hatvanadik évfordulóján Kolozsváron szervezett nagyszabású rendezvénysorozat több mozzanatának is meghívottja volt, mesélt 1956-ról, az egyetemről, mindarról, ami akkor és főleg, ami azután történt.
A forradalom magyarországi kitörése rímelt a kolozsvári közhangulatra is. A változtatás vágyát és a reformok szükségességét ugyanis már a kolozsvári egyetemen is megfogalmazták korábban néhányan. Itt volt 1956-ban fiatal tanársegéd Dávid Gyula. A bölcsészkar épülete előtt kértük, hogy meséljen az akkori hangulatról.
Ezekbe a programokba, amiket különböző helyeken kidolgoztak, különböző egyetemeken és fakultásokon, bekerültek a diákságnak olyan kívánságai, elvárásai, követelései is, amelyek már az egyetemi rendszernek a megreformálására, megváltoztatására vonatkoztak, sőt, az általános politikai helyzettel is kapcsolatban voltak.
Dávid Gyula irodalomtörténész 1956 Erdélyben – Politikai elítéltek életrajzi adattára című kötete mai napig a kolozsvári események legmegbízhatóbb krónikája.
Abban az időszakban a megtorlás, az nem csak azokat érintette, akik ténylegesen ’56 miatt voltak elítélve, vagy ötvenhatban valamiféle megnyilvánulásuk volt, hanem általában az egész társadalmat próbálták lefékezni, letompítani.
1956-ban Dávid Gyula bűne az volt, hogy rokonszenvező hangnemben beszélt a magyarországi forradalomról, és november elsején diákjaival gyertyát gyújtott a Házsongárd magyar sírjain. Tettéért hét év fogsággal fizetett. A börtön és a fogolytábor azonban nem törte meg, 88 évesen is energikusan, fáradhatatlanul idézi fel a kolozsvári ’56 történéseit.
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 október 24, 18:25