Madárgyűrűzési rekord a deltai táborban
A héten zárul a vándormadarak gyűrűzési tábora a Duna-deltai Chituc turzáson, ahol október közepéig összesen mintegy 8000 madarat sikerült nyilvántartásba venni a tavalyi 12.100-hoz képest. A Chituc Ringing Camp résztvevői a madarak vonulásának dinamikáját vizsgálják: azt, hogy melyik fajból melyik periódusban vonul a legtöbb egyed, milyen életkorú példányok vonulnak együtt, illetve kiderül a madarak útvonala is.
A táborban történtekről Marton Attila ornitológussal beszélgettünk a Hangolóban, pár órával azután, hogy meggyűrűzték Románia első erdei sármányát (Emberiza rustica), egy újabb barna füzikével (Phylloscopus fuscatus – a faj harmadik megfigyelése az országban), és egy vándorfüzikével (Phylloscopus inornatus) együtt. Egy nappal korábban az ornitológusok jó állapotban visszafogták az előző héten gyűrűzött kaukázusi füzikét (Phylloscopus nitidus) is! Az utóbbi madárfaj nagyon ritkán fordul elő a Fekete-tengertől nyugatra, hiszen a Kaukázusban költ és Indiában telel, idén azonban egy erős keleti front erre terelte őket október elején.
Emellett érdemes megemlíteni a tábor közelében látott szibériai cigánycsukot (Saxicola maurus) és dolmányos sirályt (Larus marinus) is. Október 16-án a boldogságtól szinte repkedő madarászok az írták közösségi oldalukon: „765 madarat (amiből 486 vörösbegy) gyűrűztek meg egy nap alatt a táborban” – az eddigi, 2014-es napi rekord 464 egyed volt.
Aki kíváncsi rá, hogy miben különbözik például a barna füzike a vándorfüzikétől, vagy milyen is az a szibériai cigánycsuk, a Rombird.ro oldalon, valamint a Chituc Ringing Camp közösség oldalán talál számos fényképet és további információkat.
Szerkesztő: Rácz Éva
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 október 27, 16:20