Sétatér: 60 évvel ezelőtt történt. Az 1956-os magyarországi forradalom és a Magyar Távirati Iroda
Hat és fél évtized állt már a Magyar Távirati Iroda mögött, amikor 1956 őszén szembe találta magát történetének egyik legnehezebb tájékoztatáspolitikai problémájával, az egyfelől ellenforradalomnak és kalandnak, másfelől forradalomnak és nemzeti szabadságharcnak, végső soron Magyarország nemzeti és nemzetközi tragédiájának minősített, „tizenhárom napos forradalom” és megannyi eseménye, történése bemutatásának feladatával – tudtuk meg többek között Sávoly Tamástól a Pest Megyei Levéltár történész-levéltárosától, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap munkatársától, aki az 1956 október 23-án kirobbant magyarországi foradalom 60. évfordulójának előestéjén tartott előadást Kolozsváron MTI bizalmasok 1920-1956 címmel.
Az előadás, bár áttekintette az MTI történetének előzményeit és részletesebben kitért az 1920-1960 közötti időszakra, külön hangsúlyt fektetett a 60 évvel ezelőtti magyarországi forradalomra és arra, hogy miként befolyásolta ez a Magyar Távirati Iroda tevékenységét, tudosításainak minőségét és tárgyilagosságát.
Az MTI szerepe ezekben a napokban nagyon megnőtt. Pillanatok alatt megbénult, összeomlott az egész állami szervezet, beleértve a rendőrséget, a katonaságot, a hírhedt államvédelmi hatóságot és a pártapparátust is. Eltüntek a rendőrök az utcákról, a legtöbb katonai alakulat szélnek szaladt vagy a felkelők mellé állt. A Honvédelmi Minisztérium épületéből ki-be futkároztak a tisztek, tanácstalan volt mindenki. Mint utólag kiderült, egyetlen országos apparátus maradt sértetlen és működőképes a Magyar Távirati Iroda – mondotta előadásában Sávoly Tamás aki ezt követően rádiónknak adott interjújában egyéb érdekességeket is elárult az intézmény történetéből.
Riporter: László Tibor.
A fényképek a Magyar Távirati Iroda tulajdonát képezik.
Szerkesztő: laszlot, 2016 november 3, 15:00 / actualizat: 2017 június 7, 9:59