Mágnás Miska visszatért
Mágnás Miska visszatért a Kolozsvári Magyar Opera színpadára. Valamelyest másként, mint ahogyan évekkel ezelőtt megszerettük: változott a rendezői koncepció, változtak a történet elemei is, a hallgatóság azonban változatlanul rajong Szirmai Albert nagysikerű operettjéért. és nyilvánvaló örömmel fogadta.
„Cintányéros”, vidám, kritikus világ
Kolozsváron mindig is nagy népszerűségnek örvendett az operett. Nem véletlen tehát, hogy A 700 éves Kolozsvár
zenéje című rendezvénysorozat programjából az operettbemutató sem maradhatott ki. Szirmai Albert népszerű operettjét gyors egymásutánban már kétszer hallhatta a közönség, és már a második szereposztás is készen áll már a bemutatkozásra. Mi pedig a Kolozsvári Magyar Opera Mágnás Miska-bemutatója apropóján a Zenetérben is „cintányérosra” igazítottuk a hangulatot. Mágnás Miska száz évesen is igazán fiatalos, hiszen pár hónapja a 100 születésnapját ünnepelhette: 1916. februárjában került színre. Az ősbemutató óta eltelt évszázad során zenés színpadon és filmben egyaránt sikeresnek bizonyult, ugyanakkor a történet bizonyos elemei az idők folyamán sokat változtak. Béres László rendező szerint az eredeti változat ma is időszerű, éppen ezért az általa rendezett előadás a különböző átdolgozások sikeres elemeit megőrizve alkotta újra a talpraesett lovászfiú történetét. Ebben a változatban a történetebe új Szirmai dallamok is beépültek.
Előkelősködésben lubickolva
A most bemutatott Mágnás Miska újszerűsége tehát éppen régiségében is rejlik. Bármennyit is változott azonban az idők folyamán, mindig sikerült belopnia magát az operettkedvelő szívekbe. Miskának jó dolga van, hiszen királynők, hercegnők és más előkelőségek között szokatlan címszereplő a lovászfiú, aki kis időre megmutatja, hogy a bálban se kutya. Az operettszakértőt idézve: „Nem állítjuk, hogy Miska holmi új Figaró, de kétségkívül eredeti alak”. A Miskát alakító Rétyi Zsombor elárulta: már régebben álmodozik arról, hogy táncoskomikusként szórakoztathassa a hallgatóságot. A fiatal művész nyilvánvalóan élvezi azt, ahogyan a lovászfiú szerepében lubickolhat az előkelősködésben, a pezsgőzésben, és persze a szép hölgyek csodálatában. Jogosan élvezheti Rétyi Zsombor a szerepet, hiszen ritka rang ebben a műfajban, hogy a komikus figura a címszereplő. Miska, a talpraesett lovászfiú, jóformán pillanatok alatt a szemünk láttára válik előkelő arisztokratává.
Baracs, a bonviván szerepében, akit az előkelőségek sehogyan sem kívánnak befogadni, s aki éppen ezért kis időre Tasziló gróffá alakítja át a lovászfiút, Farkas Lóránd színművész mutatkozott be.
Őrültségek és színpompás ruhaköltemények
Miska tehát kisi időre gróffá urasodik, párjából, a fakanalakkal hadonászó Marcsából pedig estélyi ruhás dáma lesz, aki Mary grófnőként szintén bevonulhat az úri társaságba. Mindez azért történhet meg, mert a rátarti család hallani sem akar arról, hogy Baracs feleségül vegye Rolla grófnőt. Tiszta szerencse, hogy az operettben nemigen diadalmaskodnak az előítéletek, így aztán vidám percek, történések sokasága után együtt örvendezhet mindenki a vidám finálénak. Mindenféle őrültség belefért a történetbe, amely ennek megfelelően színpompás,fantáziadús ruhakölteményekben pompázik, Ledenják Andrea kreációiban élvezettel parádéznak a szereplők.
Most már a második szereposztás is készen áll a bemutatkozásra. Jogosan számíthat a közönség érdeklődésére, hiszen a fellépők közül ketten is díjat hoztak Komáromból, a Nemzetközi Lehár énekversenyről.
Szerkesztő-riporter: Benkő Judit
Fényképezte: Szabadi Péter
Szerkesztő: benko, 2016 november 3, 22:22