Egy élet a tudomány szolgálatában – In memoriam Kiss István
Kiss István 1952 és 1959 között a kolozsvári Bolyai Egyetem, majd az egyesítést követően a Babes-Bolyai Tudományegyetem oktatója volt 1991-es évi nyugdíjazásáig. Kezdetben az Állattani Tanszéken tevékenykedett, később általános mikrobiológiát, talajmikrobiológiát és ipari mikrobiológiát oktatott. Két egyetemi jegyzetet jelentetett meg. 1976 és 1984 között dékánként a Biológia, Földrajz és Földtan Kart vezette.
Kutatási területe a talajenzimológia, később a környezetenzimológia volt. Tudományos munkáinak száma meghaladja a 250-et. A romániai szaklapok mellett, rangos külföldi folyóiratokban is közölt angol, német és orosz nyelven. Társszerzője az Angliában megjelent Soil Enzymes című első talajenzimológiai monográfiának, valamint szerzője a Hollandiában megjelent Enzymology of Disturbed Soils című kézikönyvnek.
Huszonkét éven át szerkesztője volt a Studia Universitatis Babes-Bolyai Series Biologiae tudományos folyóiratnak. Számos hazai és külföldi tudományos társaság tagja volt, 1993-ban a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választotta.
Kiss Istvánról tartott előadást Papp Judit a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársa a Magyar Tudomány Napja Erdélyben előadássorozatának keretében. Ezt követően készítettünk interjút a tanulmány szerzőjével.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2016 december 15, 12:40 / actualizat: 2017 június 7, 9:43