De mi legyen a Tűzoltó-toronnyal?
Szombaton, december 10-én megnyitotta kapuit a Tűzoltó-torony a látogatók előtt. Az apropó: a Romániai Építészek Rendje erdélyi fiókja és az önkormányzat versenypályázatot írt ki a a torony restaurálására, és a jelentkezőknek lehetőséget biztosítottak a helyszíni szemlére.
A városháza tervpályázat alapján ruház be a torony felújításába. Nemzetközi pályázatról van szó, amelyre jövő január végéig nyujthatják be terveiket az építészek. A pályázóknak azt kell megfogalmazniuk, hogyan lehetne kortárs érdekessége Kolozsvár belvárosának a torony. Arra is ötleteket várnak, hogyan lehetne az 1960-as években beépített betonlépcsőt könnyű szerkezetre, felvonóra váltani, illetve a ’80-as években az épület tetejére került, most már rozsdásodó üvegpiramisra is lehetne jobb alternatíva. Ez a pályázat témája. Az első díj mintegy 366.000 lej értékű, gyakorlatilag a városházával a tervezésre kötendő szerződés értéke. A második díj 22.000, a harmadik 13.000 lej.
a Romániai Építészek Rendje erdélyi fiókja elnöke, Guttmann Szabolcs a Kolozsvári Rádió Glazúr című szombat délelőtti műsorában elmondta: „A város rehabilitálás szempontjából azért nagyon fontos, mert gyakorlatilag a környezetét katalizálhatja. Gyakorlatilag azok a mesés kis utcák a Szappan utcáról egészen a Central üzletházig, ez a nagy makró övezet kaphatna egy forgalomcsillapítást. A pályázat kiírja: minimum a torony előtti utca sétáló utca kell legyen, mert másképp, ugye a turista ha kiteszi a lábát elüti az első autó.”
A teljes intejú:
A kolozsvári Tűzoltó-torony a régi városfal részéből maradt fenn. Eredetileg Szappany utcai kis kapu volt a neve, és a takácsok céhe védelmezte. Nevezték Takácsmesterek tornyának, illetve vásznas takácsok tornyának is. A 15. század vége körül épülhetett, de a takács céh 1479-ből való alapítólevelében még nem szerepel. 1574-ben megmagasították, 1583. május 10-től állandó tűzőrséget állítottak fel benne. Az 1653. április 3-i tűzvészben, amely a város jelentős részét elpusztította, a torony és a benne raktározott hét tonna lőpor épen maradt; ugyanígy átvészelte az 1679. évi tűzvészt is. A 19. század második felében tovább magasították és tűzmegfigyelő toronyként szolgált egészen az 1930-as évekig.
1998- ban a toronyban tűzoltómúzeum nyílt, amely 2001-ig működött.
kvr
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2016 december 10, 12:35