Újra látható lesz a falurombolás szimbólumává vált Bözödújfalu
Újra látható lesz a falurombolás szimbólumává vált település, Bözödújfalu. Leengedik az elárasztott falut eltakaró tározó vizét.
A bözödújfalusi mesterséges tó leeresztése már elkezdődött, a víz szintjét a következő hetekben fokozatosan mintegy 15 méterrel csökkentik a tározóban. Másfél hónap múlva lesz újra látható a település víz alatt lévő része. A mesterséges tavat várhatón ősszel tölti fel újra.
Szilágyi Szabolcs összeállítása:
Bözödújfalu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. Közigazgatásilag Erdőszentgyörgyhöz tartozott. A falut a Bözödről a Küsmöd-patak völgyébe települt családok alapították, első okiratos említése 1566-ból származik.
Bözödújfalu a 17. századtól a szombatosok felekezetének egyik fő helye. Itt éltek az utolsó erdélyi szombatosok, míg 1868-ban zömük zsidó hitre tért. Maradékaikat a németek koncentrációs táboraiban pusztították el.
A Bözödújfalusi-víztározó építése 1988-ban kezdődött meg, a gátépítés azonban már 1975-ben megindult.
1985-ben elkezdődött a falu kitelepítése.
Akik még élnek és leszármazottaik évről évre találkoznak a tó partján. A víztározó környéke nyaranta a fürdőzők és horgászok közkedvelt paradicsoma. A tározó előreláthatóan másfél hónap múlva éri el a javítási munkálatok elkezdéséhez szükséges szintet.
Az egykori falu emlékét a tó partján márványtábla őrzi, amelyen a lakosok neve és a faluban gyakorolt vallások szimbólumai láthatók. Az emlékművön a következő szöveg áll: „Immár a katolikus, unitárius, görög katolikus és a székely szombatosok fohászai örökre elnémultak. Legyen e hely a vallásbéke helye és szimbóluma.”
kvr
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2017 március 14, 13:14